Jak pielęgnować tapicerowane fotele, aby służyły jak najdłużej?

Dzięki właściwej i regularnej pielęgnacji tapicerowanych foteli będziemy mogli cieszyć się ich dobrym wyglądem przez długi czas. Pielęgnacja tapicerowanych foteli jest bardzo prosta. Wystarczy regularnie je odkurzać, na bieżąco usuwać wszelkie plamy oraz systematycznie czyścić tapicerkę. Warto również skorzystać ze środków impregnujących.

Fotele tapicerowane pielegnacja impregnacja

Impregnacja tapicerki

Fotele tapicerowane warto jest zabezpieczyć specjalnym środkiem impregnującym, który można kupić w sieci lub w sklepach meblowych. To szczególnie ważne, gdy nasze fotele tapicerowane są materiałem, który pochłania wodę. Środek impregnujący nie tylko zabezpieczy tapicerkę przed powstawaniem trudnych do usunięcia plam, ale także ochroni przed pęknięciami materiału oraz przyczyni się do zmniejszenia rozwoju roztoczy z osadzającego się na meblach kurzu.

Zasady podstawowej pielęgnacji foteli tapicerowanych

Fotele tapicerowane wymagają pielęgnacji, która zapewni dłuższą żywotność materiału. Podstawą jest regularne odkurzanie tapicerki podczas sprzątania, minimum raz w tygodniu. Fotele warto również często przecierać wilgotną (unikaj nadmiaru wody) bawełnianą ściereczką. Gdy pojawi się zabrudzenie, należy je jak najszybciej usunąć. Przed przystąpieniem do czyszczenia fotela tapicerowanego warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Szczegółowe informacje o rodzaju tkaniny tapicerskiej i wskazówki, jak ją czyścić zawsze dołącza do zamówienia firma Meble Kępno.

Jak usuwać plamy z mebli tapicerowanych?

Najważniejszą kwestią jest to, aby plamy usuwać natychmiastowo. Zanim ciecz wsiąknie w tkaninę, należy przyłożyć w miejscu zaplamienia papierowy ręcznik. Następnie należy wyprać zabrudzenie za pomocą środka do prania tapicerek lub zwykłego proszku do prania rozcieńczonego w letniej wodzie. Tłuste plamy najlepiej jest czyścić ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Natomiast świeże zabrudzenie po winie lub soku owocowym można posypać solą, która wchłonie nadmiar cieczy, która zdążyła już wsiąknąć w materiał. Dość trudne do usunięcia są np. plamy po długopisie. W ich przypadku często konieczne okazuje się użycie niewielkiej ilości wybielacza, ale czasami wystarczy zwykła woda z mydłem.

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia zabrudzonej tapicerki?

Usuwając zabrudzenia z tapicerki, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie zalewać plamy gorącą wodą, ponieważ taki zabieg przyczyni się do utrwalenia plamy. Do czyszczenia najlepiej sprawdza się letnia lub zimna woda. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z chemicznych środków do czyszczenia, szczególnie tych zawierających w składzie alkohol lub środki odplamiające. Podczas usuwania zabrudzenia trzeba zachować ostrożność i pamiętać o tym, by nie dopuścić do przemoczenia tapicerki.

śr. ocena 5 / głosów 2