Jak palić drewnem? 6 najważniejszych zasad

Drewno to ekonomiczne i relatywnie ekologiczne paliwo, pod warunkiem, że umiejętnie się z nim obchodzimy, tzn. wiemy, jak palić w piecu drewnem! Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zasady palenia drewnem i jaki kocioł do spalania drewna wybrać.

Drewno

Zasada 1: Wybieraj drewno z drzew liściastych

Aby ogrzewanie drewnem było ekonomiczne i nie emitowało do atmosfery zbyt wiele szkodliwych substancji spalania, należy wybierać opał z drzew liściastych. Drzewa liściaste mają mniej żywicy niż iglaste, więc podczas ich spalania wytwarza się dużo mniej sadzy i smoły, dzięki czemu unika się nadmiernego zanieczyszczenia komina. Drewno z drzew iglastych, mimo większej wartości opałowej, ma dużą zawartość brudzącej żywicy niż drewno z drzew liściastych. Jeśli już zdecydujemy się na palenie drewnem iglastym, to powinniśmy systematycznie usuwać sadzę i czyścić kocioł oraz komin.

Zasada 2: Używaj drewna o odpowiedniej wilgotności

Świeże drewno składa się mniej więcej w połowie z wody, dlatego nie nadaje się do palenia w kotle grzewczym. Aby ogrzewanie było efektywne, drewno opałowe powinno charakteryzować się jak najniższą wilgotnością, najlepiej około 15-20%. Dlatego konieczne jest właściwe sezonowanie drewna – trzyma się je w suchym i przewiewnym miejscu przez kilka miesięcy aż osiągnie odpowiednią wilgotność. Palenie mokrym drewnem jest mało wydajne, ponieważ dużo ciepła ze spalin zostaje zużyte na odparowanie wody. Poza tym podczas spalania mokrego drewna produkowane są spore ilości substancji smolistych, które oblepiają komin i stwarzają niebezpieczeństwo pożaru.

Zasada 3: Stosuj technikę palenia od góry 

Najlepszą techniką palenia w kotle na drewno jest rozpalanie od góry. Zastosowanie tej techniki sprawia, że ilość dymu z komina jest minimalna. Na czym polega palenie od góry? W skrócie sekret tego ekologicznego palenia tkwi w tym, że żar z dołu paleniska przenosi się na górę. W ten sposób żar powoli i stopniowo schodzi ku dołowi. Podgrzewa on tylko niewielką część paliwa, która się z nim styka. Palne gazy uwalniane są w małych ilościach, a warstwa żaru zapewnia wysoką temperaturę, w której wszystkie one dopalają się do przejrzystych spalin i w takiej postaci wylatują z komina. Dzięki paleniu od góry następuje efektywne spalanie dymu.

Zasada 4: Wybierz odpowiedni kocioł do spalania drewna

Technika palenia od góry może być zastosowana w tradycyjnych kotłach na drewno, ale jeszcze lepiej jest zainwestować w tzw. kocioł zgazowujący drewno. Konstrukcja takich kotłów została przystosowana do spalania drewna od góry, są one wygodne i intuicyjne w obsłudze. Przykładem jest kocioł na drewno Defro HG – zastosowano w nim zaawansowaną technologię komór spalania, w których następuje wysoki stopień zgazowania drewna. Proces zgazowania drewna pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w paliwie oraz spełnić restrykcyjne parametry emisyjne – 5. klasę i Ecodesign.

Zasada 5: Zadbaj o odpowiednią wentylację

Właściwa cyrkulacja powietrza w kotle grzewczym jest konieczna do palenia drewnem. Do kotła grzewczego musi być doprowadzona optymalna ilość powietrza z zewnątrz, aby prawidłowo przeprowadzić proces spalania. Jeżeli zbyt mocno ograniczymy ilość powietrza dostarczonego do konkretnej masy drewna, drewno może zacząć się wędzić zamiast palić. Porządny kocioł na drewno powinien posiadać też wbudowany wentylator wyciągowy, który zabezpieczy przed cofaniem się dymu do kotłowni i stabilizuje pracę kotła.

Zasada 6: Regularnie czyść i serwisuj kocioł c.o.

Do sprawnego działania kotła na drewno i całej instalacji centralnego ogrzewania przyczyniają się:

  • czyszczenie kotła c.o. ze smoły i sadzy, 
  • udrożnienie komina,
  • sprawne działanie wszystkich komponentów urządzenia grzewczego.

Nawet najmniejsza warstwa sadzy może znacząco spowolnić proces ogrzewania. Regularne serwisowanie i czyszczenie kotła c.o. zapewnia bardziej ekonomiczne ogrzewanie – prawidłowa konserwacja kotła gwarantuje wyższą sprawność energetyczną, dzięki czemu jego użytkowanie generuje mniejsze koszty.

Szukasz odpowiedniego kotła do palenia drewnem? Wejdź na stronę Defro i zapoznaj się z ofertą nowoczesnych kotłów grzewczych.

śr. ocena 4.3 / głosów 6