Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu?

Rozsądne gospodarowanie energią cieplną w domu jest ważne nie tylko ze względu na nasz komfort mieszkania, ale również na stan naszego portfela – oto kilka sposobów zapobiegania niepotrzebnym stratom ciepła i unikania horrendalnie wysokich rachunków za ogrzewanie.

ocieplanie mieszkania

Po pierwsze – zadbaj o okna

Okna to z punktu widzenia energetyki cieplnej najbardziej newralgiczne punkty konstrukcji domu. To właśnie wokół nich powstają tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca, w których opór cieplny budynku zostaje zmniejszony – krótko mówiąc, są to miejsca, przez które ucieka z pomieszczeń najwięcej ciepła. Niestety, nie stworzono jeszcze okien, które zapewniałby stuprocentową ochronę przed stratami ciepła, zawsze jakaś część energii się przez nie wydostanie na zewnątrz. Możemy jednak zminimalizować te straty, inwestując w okna o wysokim współczynniku izolacji. Szeroki wybór okien drewnianych, PCV oraz aluminiowych znajdziemy w ofercie warszawskiej firmy Famix, zajmującej się również profesjonalnym montażem stolarki.

Wietrz z głową

Każde pomieszczenie należy od czasu do czasu przewietrzyć – w ten sposób pozbywamy się przykrych zapachów z wnętrz, a także obniżamy poziom wilgotności powietrza. Jednak wietrzenie w okresie grzewczym sprawia, że pozbywamy się z domu sporej ilości ciepła. Aby tego uniknąć należy przed wietrzeniem wyłączyć grzejniki, zamknąć drzwi do pomieszczenia, by uniknąć przenikania chłodu w głąb mieszkania, okno zaś pozostawić otwarte krótko, lecz na oścież. Wietrzenie powinno bowiem być intensywne, stracimy w ten sposób mniej ciepła, niż przy długotrwałym uchyleniu okien.

Nie zasłaniaj grzejników

Podstawowym błędem, popełnianym przez bardzo wiele osób, jest ustawianie mebli pod oknami, przy samych grzejnikach. W ten sposób zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, większość energii cieplnej zostanie wchłonięta przez nasze sprzęty domowe – nic więc dziwnego, że w pozostałej części pokoju temperatura jest znacznie niższa.

Korzystaj z energii słońca

Jednym z nowoczesnych trendów architektonicznych są tak zwane domy pasywne. Ich założenie jest bardzo proste – środowisko zewnętrzne, przede wszystkim słońce, dostarcza dość energii, by móc ogrzać cały dom. Nie potrzebujemy jednak specjalnych okien pasywnych, by móc korzystać z energii cieplnej słońca – wystarczy, że w słoneczne dni pozostawimy je odsłonięte i pozwolimy światłu wpadać do naszego mieszkania. Aby zminimalizować straty ciepła na noc możemy zasłaniać je przy pomocy zasłon.

Wyłączaj grzejniki przed wyjściem z domu

Jeśli planujesz dłuższe wyjście i wiesz, że w tym czasie nikogo nie będzie w domu – wyłącz kaloryfery. Powtórne ogrzanie pomieszczeń do normalnego poziomu trwa dość krótko, czas ten możesz spędzić z dodatkową warstwą ubrań, natomiast twoje oszczędności będą znaczne.