Jak oświetlić nowoczesne wnętrze? Praktyczne wskazówki

Przestronność, minimalizm oraz stonowana kolorystyka sprawiają, że grono osób, które pokochały wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu, stale się powiększa. Wybór mebli, dodatków czy kolorów ścian i tkanin wydaje się być oczywistym, jednak pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia, a przecież odpowiednie oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Podpowiadamy więc jak oświetlić nowoczesne wnętrze.

Oświetlenie w mieszkaniu

Podział oświetlenia na główne i wspomagające

Obecnie stanowczo odchodzi się od rozwiązania polegającego na umieszczeniu jednego głównego źródła światła na środku pomieszczenia. Tak oświetlone pomieszczenie sprawia wrażenie płaskiego i męczy wzrok przebywających w pomieszczeniu osób. Aranżując wnętrza w nowoczesnym stylu, warto zadbać o kilka źródeł światła. Odpowiednie rozmieszczenie pozwala na wydzielanie stref mieszkalnych oraz umożliwi stworzenie określonego nastroju. Jako światło główne w dużych pomieszczeniach warto wybrać pokaźną lampę wiszącą lub żyrandol, natomiast w pomieszczeniach o niewielkim metrażu lepiej sprawdzą się plafony bądź lampy sufitowe. Jako punktowe, wspomagające źródło światła możemy użyć lamp stojących lub kinkietów. 

Bardzo ważna jest barwa światła. W głównym źródle oświetlenia należy wybierać żarówki o zimnej barwie, która doda wnętrzu surowości. W oświetleniu uzupełniającym lepiej sprawdzą się żarówki o ciepłej barwie światła, co pozwoli nadać pomieszczeniu wypoczynkowego charakteru – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Project House.

Oświetlenie nowoczesnego salonu

Aby salon pięknie się prezentował, należy zadbać o kilka różnych, starannie przemyślanych źródeł światła, które będziemy mogli włączać osobnoOświetlenie sufitowe dobieramy na podstawie metrażu salonu. Należy także podzielić pomieszczenie na strefę wypoczynkową i strefę jadalnianą, ponieważ każda z nich wymaga innego typu oświetlenia. W strefie wypoczynkowej doskonale sprawdzi się lampa stojąca ustawiona obok kanapy lub kilka niewielkich kinkietów zawieszonych nad kanapą – szczególnie jeżeli za kanapą znajduje się ściana będąca kolorystycznym akcentem pomieszczenia lub jest pokryta surową cegłą. W strefie jadalnianej konieczna jest lampa wisząca nad stołem, kierująca w jego stronę miękkie światło. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie ukryte w meblach RTV, niewielkie lampki ścienne oświetlające obrazy czy galerię rodzinnych zdjęć. Pamiętajmy, żeby wybierać lampy o surowych formach, ponieważ styl nowoczesny charakteryzuje się oszczędnością w ozdobach, a funkcję dekoracyjną pełnią w nim proste, niemal geometryczne formy oraz surowe materiały. Doskonale sprawdzą się więc ażurowe klosze, lampy metalowe, chromowane bądź w drewnianej oprawie.

Nowoczesna kuchnia a oświetlenie

W pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, podział funkcjonalny oświetlenia jest niezwykle wyraźny. Oświetlenie ma tutaj dwa istotne zadania: odpowiednio rozjaśnić przestrzeń roboczą oraz udekorować pomieszczenie. Nie warto jednak próbować na siłę zintegrować obu tych funkcji, chociażby poprzez zastosowanie w każdym miejscu takich samych lamp. Wręcz przeciwnie – jeżeli dodatkowo podkreślimy ten podział różnymi lampami, zachowując spójną stylistykę, całość będzie się o wiele lepiej prezentować. Światło w przestrzeni roboczej powinno być intensywne, aby zapewniało komfortowe warunki pracy. Jego źródłem może być kilka mniejszych, niezależnych od siebie lamp, oświetlających wyznaczone zgodnie z kuchenną ergonomią przestrzenie. Natomiast jako światło dekoracyjne doskonale sprawdzą się lampy ścienne oraz listwy LED, montowane na podłodze tuż przy meblach bądź pod szafkami wiszącymi.

Oświetlenie łazienki urządzonej w nowoczesnym stylu

W przeważającej większości łazienki są pomieszczeniami pozbawionymi okien, dlatego najważniejsze jest zapewnienie dobrego źródła głównego oświetlenia. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, a w naszej łazience wiecznie będzie panował półmrok, po niedługim czasie korzystanie z niej stanie się męczące. Ma ono także znaczący wpływ na komfort podczas wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Na suficie doskonale sprawdzi się więc odpowiednio duża lampa wisząca. Przy lustrze z kolei najlepszym rozwiązaniem są kinkiety. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wanny, możemy zadbać o dodatkowe źródło światła w jej sąsiedztwie. To pozwoli na nadanie łazience nastroju sprzyjającego relaksowi i odprężeniu podczas kąpieli po ciężkim dniu. Tu podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, sprawdzą się lampy oszczędne w formach i kolorach, choć w łazience równie doskonale będą wyglądały lampy utrzymane w eleganckim stylu.

śr. ocena 0 / głosów 0