Jak odmienić wystrój pokoju przy pomocy fototapety?

Niewiele jest materiałów dekoracyjnych, które wzbudzałyby równie skrajne emocje, co fototapeta. Wiele osób kojarzy ją jeszcze z wczesnymi latami 90-tymi, kiedy to ściany wielu mieszkań były zdobione tandetnymi widokami, wydrukowanym na słabej jakości papierze. Obecne fototapety nie mają jednak nic wspólnego ze swoimi poprzednikami, dlatego bardzo chętnie wybierane są przez dekoratorów wnętrz.

fototapety

Jak stosować fototapetę?

Rynek fototapet jest w dzisiejszych czasach bardzo rozbudowany – w ofercie firm specjalizujących się w sprzedaży tych materiałów dekoracyjnych, takich jak sklep internetowy KrainaBarw.pl znajdziemy ogromny wybór produktów, różniących się nie tylko wyglądem, ale również rodzajem podkładu i techniką klejenia. Wybór jednego z nich powinien być podyktowany nie tylko naszym własnymi upodobaniami, ale przede wszystkim charakterystyką pokoju, w którym tapetę zamierzamy zastosować – jego przeznaczeniem, wielkością, geometrią…

Rodzaj pomieszczenia

W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję, do jakiego pomieszczenia potrzebujemy fototapetę. Od tego zależy przede wszystkim estetyka produktu – do salonu lub sypialni dla dorosłych nie wybierzemy takiego samego wzoru, co do pokoju dziecięcego. W dalszej kolejności bardzo istotny jest rodzaj podkładu, na jakim fototapeta została wykonania. Jest to istotne szczególnie, jeśli planujemy położyć ją w kuchni lub łazience. Potrzebna nam wtedy będzie np. wytrzymała fototapeta winylowa, która jest odporna na działanie wilgoci i można ją wielokrotnie zmywać.

Wpływ fototapety na wielkość pokoju

Fototapeta to rozwiązanie chętnie wybierane przez profesjonalnych dekoratorów, ponieważ pozwala ona optycznie modyfikować wielkość oraz geometrię pomieszczeń. Szczególnie dobrze sprawdza się to w pomieszczeniach małych – wybierając do nich fototapetę z „otwartym widokiem”, np. panoramy gór czy miasta bądź zdjęciem ulicy w perspektywie zbieżnej, możemy sprawić, że pokój będzie wydawał się nieco większy, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt uzyskamy, jeśli nasz pokój ma nieproporcjonalny kształt. Odpowiednie zastosowanie tapet o poziomym lub pionowym układzie obrazu sprawi, że ściany będą wydawały się nieco węższe bądź szersze.

Stylistyka fototapety

Ostatnia, lecz nie mniej istotna kwestia to estetyka fototapety. Nie chodzi wyłączenie o to, co przedstawia obraz, który przyklejamy do ściany, ale również o tonację kolorystyczną, w jakiej jest on utrzymany. To niezwykle istotne, bowiem fototapeta ma duży wpływ na klimat panujący we wnętrzu. W przypadku fototapet do pokoi dziecięcych wybór jest stosunkowo prosty – są one kolorowe i przedstawiają zazwyczaj postacie z bajek i filmów, wystarczy wybrać te przedstawiające ulubionych bohaterów naszej pociechy. Jeśli planujemy umieść fototapetę w salonie bądź sypialni, musimy wziąć pod uwagę, jaki wystrój chcemy osiągnąć. Czy zamierzamy urządzić pokój w stylu rustykalnym, czy może nowoczesnym? To wszystkie będzie miało decydujący wpływ na wybór wzoru fototapety oraz jej kolorów.

śr. ocena 5 / głosów 5