Jak nakładać na ścianę glinkę wenecką?

Niestandardowe malowanie ścian zapewnia ciekawe efekty. Jedną z metod, która gwarantuje interesującą fakturę, jest zastosowanie glinki weneckiej. Dzięki niej uzyskuje się efekt tynku z charakterystycznymi przetarciami. Jest to możliwe dzięki białym granulkom znajdującym się w glince i użyciu plastikowej packi. W zależności od sposobu rozprowadzania substancji można uzyskać inny stopień nasycenia kolorem.

glinka wenecka

Czym jest glinka wenecka?

Glinka wenecka to preparat, który powstaje na bazie żywicy akrylowej. Jej zastosowanie daje efekt przetartego, matowego tynku. Uzyskanie go jest możliwe dzięki znajdującym się w farbie białym grudkom. Odpowiadają one za stworzenie imitacji tynku. Dużą zaletą tego typu farby strukturalnej jest możliwość jej zabarwienia na dowolny kolor. Można także zdecydować się na wykorzystanie gotowej mieszanki – informuje specjalista z firmy FarbArt.

Efekt uzyskany po użyciu glinki weneckiej na ścianie nie zawsze jest identyczny. Zależy przede wszystkim od:

  • narzędzi wykorzystywanych do nakładania farby,
  • metody rozprowadzania,
  • wykorzystanego preparatu.

Nakładając farbę, można wykonać większe przetarcia, co będzie skutkowało osiągnięciem mocnego efektu tynku. Delikatne ruchy przecierania wygenerują lekko widoczne różnice w strukturze ściany. Możliwe jest również uzyskania różnego nasycenia koloru. To gwarantuje jeszcze ciekawszy efekt.

Jak poprawnie przygotować ścianę do nałożenia glinki weneckiej?

Pierwszym krokiem jest wybór koloru glinki. Można zdecydować się na gotowy produkt lub wybrać neutralną glinkę i odpowiednio ją zabarwić. W przypadku stosowania pigmentu warto pamiętać o dokładnym wymieszaniu glinki. Proces ten należy wykonać ręcznie i delikatnie. Użycie np. wiertarki z końcówką mieszającą mogłoby doprowadzić do uszkodzenia znajdujących się w glince białych drobinek.

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy znajdujące się wnętrzu malowanego pomieszczenia. Trzeba oczyścić ścianę z kurzu, brudu oraz tłuszczu. Można zastosować w tym celu wilgotną szmatkę z detergentem. Jeżeli poprzednia warstwa farby się łuszczy, konieczne jest jej usunięcie i zastosowanie farby podkładowej. Jeżeli ściana ma nierówności, warto pomalować pomieszczenie podkładem dwukrotnie. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do nakładania glinki.

Nakładanie glinki weneckiej na ścianę

Glinkę wenecką najlepiej nakładać na ścianę za plastikowej packi. Po nałożeniu warto rozprowadzić ją suchym pędzlem, pomoże to w usunięciu smug. Kolejnym krokiem jest odczekanie od 20 do 30 minut, co pozwoli farbie zastygnąć. Po tym czasie plastikową pacą należy rozetrzeć farbę w taki sposób, aby białe drobinki zgnieść oraz rozprowadzić po farbie. Po roztarciu drobinek należy odczekać od 2 do 3 godzin i ponownie pomalować ścianę wykonując dokładnie te same czynności.

Trwałość glinki weneckiej na ścianie można wzmocnić za pomocą specjalnego lakieru. Nakłada się go maksymalnie do 24 godzin po malowaniu.

śr. ocena 0 / głosów 0