Jak i kiedy impregnować posadzkę z kamienia?

Kamienna posadzka to bardzo szlachetny i trwały rodzaj podłoża. Najczęściej decydują się na nią mieszkańcy domów, ale też coraz częściej lokatorzy mieszkań w blokach. Niestety za jakością i świetnym wyglądem idzie też konieczność odpowiedniej konserwacji. Jak dbać o posadzkę z kamienia, by służyła jak najdłużej? W jaki sposób i jak często ją konserwować? 

Kamienna posadzka

Dlaczego właśnie impregnacja kamiennych posadzek?

Impregnacja to najbardziej podstawowa metoda pielęgnacji kamiennych podłóg. Wynika to z prostego faktu – kamień ma porowatą strukturę. Taką, która jest podatna na wnikanie w nią różnego typu zanieczyszczeń. A tych na co dzień może być całkiem sporo – regularne odkurzanie czy mycie podłogi nie ma tu nic do rzeczy.

Już po kilku latach nieimpregnowana podłoga z kamienia będzie wyglądać o wiele gorzej niż na początku. W skrajnych przypadkach konieczna może być już tylko renowacja granitu, marmuru czy trawertynu.

Zupełnie inaczej będzie z posadzką impregnowaną, która dzięki opisywanemu procesowi zyska trwałość i funkcjonalność na długie lata. Prawidłowo wykonana impregnacja przyczyni się do tego, że podłoga będzie odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Nie będą jej też straszne różnego rodzaju działania mechaniczne (pocieranie itd.).

Co jaki czas należy impregnować posadzkę?

Impregnację należy wykonać niezwłocznie  po ułożeniu i oczyszczeniu kamiennej posadzki. Nie warto odkładać tego procesu na czas już po wprowadzeniu się, bo w praktyce może to być wciąż przesuwane na później. A przez ten czas niewidoczne gołym okiem zabrudzenia już przenikają w strukturę kamienia, pogarszając jego wygląd.

Zabieg należy powtarzać raz na dwa lub trzy lata, licząc od pierwszej impregnacji.

Jakie powierzchnie można zaimpregnować?

Impregnacja każdej posadzki kamiennej sprawi, że zachowa ona swoje właściwości na lata. Jakie powierzchnie można poddawać takiemu procesowi? Sprawdzi się tu podłoga granitowa, marmur, trawertyn i łupek.

Jednym z najchętniej wybieranych wariantów jest oczywiście podłoga granitowa. Jej odnawianiem i czyszczeniem zajmuje się firma Krystalizacja. To właśnie tam można zasięgnąć fachowej porady w związku z dbaniem o powierzchnię kamienną.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, jaką posadzkę kamienną wybierzesz, każda jest bardzo piękna i jedyna w swoim rodzaju. Żeby jednak na dłużej zachować jej charakter, warto o nią zadbać. Impregnacja jest ku temu pierwszym krokiem.

śr. ocena 0 / głosów 0