Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy

Gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny, pokój dziecięcy staje się najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. Dlatego ważne jest, aby go funkcjonalnie urządzić i sprawić, by był miejscem przyjaznym dziecku oraz służył mu przez długie lata. Jakie zatem zasady obowiązują przy wyposażaniu i urządzaniu takiego pomieszczenia? Co będzie miało największe znaczenie?

pokoj-dzieciecy

Przede wszystkim należy pamiętać, że pokój dziecięcy stanowi duże wyzwanie w aranżacji, ponieważ w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, łączy w sobie różne zadania. Jest jednocześnie sypialnią i pokojem zabaw. Bardzo ważne, aby nie umknęła nam funkcja wypoczynkowa. Taki pokój musi być dla dziecka azylem oraz przestrzenią, w której czuje się bezpiecznie i która sprzyja jego odpoczynkowi.

Łóżko to podstawa

Jak w każdej sypialni, podstawowym meblem jest łóżko.

Powinno być zdrowe dla kręgosłupa, czyli przede wszystkim z wygodnym materacem i regulacją wysokości – doradza konsultant z firmy Ewodd.com, oferującej meble na wymiar, które możemy sami zaprojektować w internetowym konfiguratorze – Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym je ustawimy. Musi być ciche i w miarę ustronne, tak, aby zapewniało dziecku spokojny sen, z dala od domowych hałasów.

W przypadku młodszych dzieci, należy pomyśleć o zabezpieczających barierkach. Aby zapewnić jak największą funkcjonalność pomieszczenia i jego ergonomię, powinno być ustawione krótszym bokiem do ściany.

Pozostałe meble

Kolejnym kluczowym meblem w pokoju dziecięcym jest biurko. Ono również będzie służyło naszemu dziecku przez długie lata, więc jego zakup, a potem ustawienie w pomieszczeniu, muszą być dokładnie przemyślane. Zaleca się umieszczenie go w cichym miejscu, sprzyjającym skupieniu oraz nauce, z lewej strony od okna, tak, aby można było korzystać z promieni słonecznych. By zadbać o kręgosłup naszej pociechy, powinniśmy pamiętać, aby posiadało ono możliwość regulowania wysokości. Funkcjonalnie urządzony pokój dziecięcy to taki, który odpowiada na wszystkie potrzeby młodej osoby, dlatego nie zapominajmy o szufladzie oraz półce na książki i przybory szkolne, zainstalowanej obok biurka.

Szafy, szafeczki

Niemniej ważne będą dodatkowe mebelki, znajdujące się w pokoju a także sposób ich rozplanowania w przestrzeni. Z jednej strony muszą pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, w tym ubrania oraz zabawki, z drugiej ich rozkład powinien zapewniać jak najwięcej wolnego miejsca w pokoju. Pojemność montowanych regałów oraz półek to jedno, inna sprawa to ich estetyka. Powinny być dobrane do reszty elementów w pokoju, tak, aby tworzyły z nimi spójną całość, przyjazną dla oka. Jeśli pokój dziecięcy jest mały, wybawieniem może okazać się regał schodkowy, z dużą ilością szuflad oraz drzwiczek. Decydując się na zamówienie takiego mebla na wymiar, zyskamy możliwość dopasowania jego wysokości, szerokości oraz ilości drzwiczek do konkretnej przestrzeni.

śr. ocena 5 / głosów 5