Jak estetycznie maskować grzejniki żeberkowe?

Grzejniki żeberkowe – znajdujące się w naprawdę wielu domach – zazwyczaj bardzo dobrze spełniają swą podstawową funkcję. Jeśli chodzi natomiast o ich wygląd, wszyscy zgodnie przyznają, że forma ta do zbyt atrakcyjnych nie należy. Okazuje się jednak, że wada ta może stać się pretekstem do stworzenia czegoś wyjątkowo eleganckiego.

Maskowanie grzejników żeberkowych

Osłony maskujące, jakie spotyka się we wnętrzarskich magazynach, możemy z powodzeniem zastosować w naszych własnych mieszkaniach. Dzięki nim nie tylko zakryjemy niezbyt efektowny kaloryfer, ale nadamy także danemu pomieszczeniu wyrazisty charakter. W dalszej części artykułu przystępnie rozwiniemy ten temat, pokazując, jak wiele możliwości aranżacyjnych mamy na wyciągnięcie ręki. Życzymy miłej lektury!

Osłony na zamówienie

Wykonanie zabudowy jest o wiele mniej kosztowne, niż zakup zupełnie nowego grzejnika. Prawdą jest też, że w nawet współczesne, płytowe odmiany tych elementów nie będą tak estetyczne, jak najlepsze maskownice montowane zarówno do ścian, jak i parapetów. Tym bardziej, że nic nas tutaj nie ogranicza – jeśli nie odpowiadają nam gotowe propozycje, zawsze możemy zdecydować się na modele tworzone pod zamówienie.

Założenia konstrukcyjne

Jak powiedział nam ekspert z firmy Dekora: Co do zasady obudowa powinna być większa od grzejnika, który przykrywa; oprócz tego w żadnym razie nie może go dotykać. Prawidłowo wykonane akcesorium tego rodzaju, zapewnia stały oraz bezproblemowy dostęp do zaworów termostatycznych. Dobry projekt nie będzie źle wpływał na przepływ powietrza – należyte rozmieszczenie otworów wentylacyjnych gwarantuje wydajne ogrzewanie. Z drugiej strony, jakiekolwiek zaniedbania nie tylko podniosą nasze wydatki, lecz również negatywnie wpłyną na stan środowiska.

Obudowa współgrająca z wnętrzem

Drewno oraz płyta MDF to tworzywa, z których najczęściej wykonuje się owe maskownice. Tworzywo, jakie wybierzemy pasować musi do samego wnętrza, podobnie zresztą jak kolor i forma obudowy. Wszystko można opracować tak, by osłona przypominała pozostałe meble – na przykład poprzez użycie tych samych zdobień. Najprecyzyjniejsze wzory otrzymuje się dzięki frezowaniu CNC, metodzie pozwalającej realizować właściwie dowolne pomysły.

Praktyczne pomysły

Wykonana na wymiar zabudowa grzejnika żeberkowego, sprawdzi się we wszystkich wnętrzach, także tych niewielkich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stała się ona praktycznym elementem wyposażenia. Dodatkową podstawką na książki, miejscem na klucze czy inne drobiazgi, a nawet – jeśli umiejętnie doda się do jej boku półki – bardzo ciekawym regałem. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli kaloryfer znajduje się we wnęce, jest połączenie maskownicy z parapetem w taki sposób, aby powstało niezwykle eleganckie, udekorowane poduszkami siedzisko.

śr. ocena 0 / głosów 0