Jak działają odkurzacze piorące?

Odkurzacze piorące to doskonałe narzędzia do czyszczenia zabrudzonych wykładzin dywanowych i tapicerek. Przywracają nie tylko ich naturalny, estetyczny wygląd, ale także nadają im przyjemny, świeży zapach. Dobre odkurzacze piorące precyzyjnie dozują i nanoszą środki chemiczne na czyszczone powierzchnie, które po zakończeniu pracy pozostają tylko lekko wilgotne i w krótkim czasie wysychają całkowicie.

odkurzacz-pioracy

Zasada działania odkurzacza piorącego

Urządzenie do prania dywanów i tapicerek swą budową w rzeczywistości w dużej części bazuje na konstrukcji typowego odkurzacza, stąd też i wyglądem go przypomina, a z pewnością nie ma nic wspólnego z pralką. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni HurtowniaChemiczna.com z miejscowości Nawojowa, w odkurzaczu piorącym również wykorzystywana jest różnica ciśnień powietrza do wytwarzania siły ssącej, która umożliwia w tym przypadku zbieranie nie tylko brudu, lecz i czynnika piorącego, czyli zużytej wody wraz z zastosowanym środkiem chemicznym. Istotną modyfikacją, którą w tym przypadku wprowadzono, jest specjalne zabezpieczenie chroniące wytwarzającą podciśnienie turbinę przed zawilgoceniem. Do magazynowania brudnej wody wprowadzono tutaj  specjalny zbiornik, który także spotykamy w zwykłych odkurzaczach z filtrem wodnym. Drugim ważnym podzespołem odkurzacza piorącego jest system aplikowania cieczy roboczej na czyszczoną   powierzchnię. Składa się on z dodatkowego zbiornika, do którego wlewa się czystą wodę i odpowiedni płyn do prania oraz ze specjalnej pompy, która poprzez system plastikowych rurek podaje gotowy roztwór wprost  do szorująco-zbierającej  końcówki  rury odkurzacza.

Przebieg proces prania przy użyciu odkurzacza piorącego

Praca z odkurzaczem piorącym jest stosunkowo prosta, a przy tym nie wymaga wielkiego wysiłku. Wręcz przeciwnie, w porównaniu z ręcznym praniem dywanów, wykładzin dywanowych czy tapicerki przy użyciu zwykłej szczotki pozwala zaoszczędzić i siły i czas. Istotnym atutem tej maszyny, jest to, że pracując z nią, nie trzeba zdejmować dywanów lub wykładzin z podłogi, gdyż już w momencie prania woda jest z nich na tyle skutecznie usuwana, że w krótkim czasie można już po nich chodzić.

Po wlaniu czystej wody i czynnika piorącego włączamy pompę aplikatora, który podaje płyn do dyszy czyszczącej, zaopatrzonej najczęściej dodatkowo w szczotkę szorującą. Możemy równocześnie włączyć turbinę ssącą, która zbiera brud i wodę. Wystarczy teraz przesuwać równomiernie dyszę po czyszczonej powierzchni, a odkurzacz piorący zrobi „brudną robotę” za nas. Włączniki pompy aplikującej ciecz i turbiny ssania działają niezależnie i w zależności od potrzeby oraz okoliczności można je uruchamiać pojedynczo lub razem.

Jak przekonaliśmy się, testując odkurzacz piorący Profi 50.1.C i inne tego typu urządzenia, operatorowi takiej maszyny pozostaje jedynie, prócz poruszania dyszą, dolewanie roztworu wodnego i usuwanie od czasu do czasu brudnej wody.

śr. ocena 5 / głosów 6