Jak działa zamek magnetyczny?

Zapewne dla wielu z nas nazwa „zamek magnetyczny” jest pojęciem nowym i raczej doszukiwalibyśmy się w nim odniesienia do jakiegoś bardzo skomplikowanego mechanizmu używanego przy zamykaniu szaf pancernych, skarbców czy jakichś tajnych pomieszczeń. Nic bardziej mylnego. Zamki magnetyczne są najczęściej stosowane do zamykania drzwi wewnętrznych, takich, jakie mamy w swoich mieszkaniach, w biurach czy innych zupełnie normalnych pomieszczeniach.

drzwi

Jak działają typowe zamki w drzwiach wewnętrznych?

Istotnym elementem zwykłego zamka stosowanego w drzwiach wewnętrznych jest sprężyna. Przy zamykaniu drzwi sprężyna wciska język zamka w otwór ościeżnicy, co powoduje zablokowanie skrzydła. Język tego mechanizmu ma skośne ścięcie, które przy silniejszym pchaniu samego tylko skrzydła umożliwia zamknięcie drzwi bez naciskania klamki. Ten sposób zamykania jednak rodzi pewne problemy: po pierwsze poszczególne elementy takiego zamka szybciej się zużywają, a po drugie spotykamy się często tutaj z dość dużym hałasem wywołanym trzaśnięciem skrzydła o ościeżnicę. Otwierając drzwi musimy nacisnąć na klamkę, by wyciągnąć język z ościeżnicy, tym samym jednak znowu wywieramy napór na sprężynę. Po dłuższym użytkowania owa sprężyna wcześniej lub później pęka. Idealnym wręcz sposobem na uniknięcie wszystkich owych niepożądanych konsekwencji, jest stosowanie zamków magnetycznych, o których opowiadano nam w firmie VDS Czmyr Kowalik ze Świętochłowic.

Zamek magnetyczny, czyli wygoda, komfort i trwałość

Na początku zauważmy, że zamki magnetyczne, o których w tym miejscu piszemy, montuje się w drzwiach wewnętrznych. Do innych drzwi, chociażby wejściowych, mogą być stosowane również zamki magnetyczne, lecz innego typu np. z elektromagnesami i bardzo solidnymi zasuwami i klamkami, które można także otwierać lub zamykać pilotem albo specjalną zbliżeniową kartą.

Zasada działania tego typu zamków przeznaczonych do stosowania wewnątrz pomieszczeń jest niezwykle prosta. Otóż w momencie, gdy drzwi są otwarte, zasuwa owego urządzenia schowana jest całkowicie we wnętrzu wkładki; wysuwa się ona z niej dopiero wtedy, kiedy skrzydło będzie już dokładnie przylegało do ościeżnicy. Ruch zasuwy wywołują magnesy umieszczone we wkładce oraz w blaszce zaczepowej na ościeżnicy. Chcąc otworzyć drzwi, należy oczywiście nacisnąć klamkę, która odciągnie zasuwę w położenie wyjściowe. Można tutaj, rzecz jasna stosować także taką wkładkę, w której przy pomocy klucza zablokujemy zasuwę w pozycji zamkniętej. Tego typu mechanizmy charakteryzują się niezwykłą prostotą budowy, są niezawodne, wygodne, a przy ich użyciu drzwi zamykane są niemal bezszelestnie.

Istotną ich zaletą, pod względem estetyki, jest też to, że można wraz z nimi stosować bardzo wiele  rozmaitych klamek. Mogą to być np. klamki na rozecie kwadratowej lub prostokątnej, klamki na szyldzie podłużnym, klamki ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu itd.

śr. ocena 0 / głosów 0