Jak dopasować dywan do pomieszczenia?

Dziś dywany do mieszkania dobiera się inaczej niż dekadę temu. Kiedyś zasłaniały one w zasadzie całą podłogę. Teraz w nowoczesnych domach pełnią one dekoracyjną rolę, pozostawiając znaczną część paneli odsłoniętymi. W dodatku większość woli również inne modele – stawiamy szczególnie na wełnę oraz długie włosie, a czasem decydujemy się na dywany ze sznurka. Jak więc odpowiednio dopasować dywan?

Czy dywan ma zwracać uwagę?

Miej na uwadze to, że dywan może pełnić w mieszkaniu zupełnie różne role. Oczywiście tą główną jest funkcja estetyczna, jednak ten element pomieszczenia może komponować się z meblami i stanowić dla nich swego rodzaju tło, ale równie dobrze może przykuwać uwagę gości, zwracając na siebie uwagę swą kolorystyką. Musimy więc na samym początku ustalić, na czym zależy nam najbardziej.

Dlaczego niektórym zależy na tym, aby dywany przykuwały uwagę? Przede wszystkim w ten sposób możemy wyróżnić w pomieszczeniu konkretną strefę, na przykład przestrzeń przed telewizorem lub stolik kawowy. Taki miękki dywan może być również dobrym miejscem do zabawy dla dzieci.

Jeśli chcemy, aby dywan był bardziej widoczny, nie stawiajmy go pod meblami. Dziś taką praktykę widuje się coraz rzadziej. Zamiast tego dywan kładzie się przed meblami, szczególnie tymi dużymi, na przykład kanapami.

Oczywiście nie jest tak, że dywan musi zwracać na siebie uwagę. Możemy postawić na model o stonowanych kolorach. Wówczas będzie on po prostu jednym z elementów wnętrza. To również dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu spójności w danym pomieszczeniu, gdy nie chcemy wyróżniać żadnej jego części.

Mądre użycie dywanu

Dobrze dobrany dywan może dać pokojowi naprawdę wiele. Na przykład ciemna podłoga często sprawia, że pomieszczenie zdaje się być mniejsze niż jest w rzeczywistości. Wówczas za pomocą dywanu jesteśmy w stanie optycznie je powiększyć. Stanie się tak, jeśli postawimy na dywan o bardzo jasnych kolorach. Fakt, będzie on wówczas mocno kontrastował z podłogą, jednak sprawi również, że w pokoju światło będzie się skuteczniej odbijało. Jeśli zależy nam na takim efekcie, to koniecznie zdecydujmy się na jakiś większy egzemplarz.

Dywan nie tylko do salonu

Kiedyś dywany znajdowały się w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Może z wyłączeniem kuchni czy łazienki. Dziś sprawa wygląda już zdecydowanie inaczej. Jeśli jednak nie chcemy mieć w swoim domu dużych dywanów, to warto zastanowić się nad małym dywanikiem.

Na przykład mały model może pełnić w przedpokoju funkcję chodniczka. Dobrze wybrać egzemplarz w ciemnym kolorze, ponieważ będziemy na nim stawać w butach. Dlatego istotne jest ukrycie potencjalnych zabrudzeń.