Jak dobrać wymiary wycieraczek?

W domu, w biurach, centrach handlowych – wycieraczki to niezbędny element wyposażenia, przydatny o każdej porze roku. Latem pozwala zatrzymać na zewnątrz piasek i kurz, zimą chroni przed wnoszeniem roztapiającego się śniegu, który może spowodować ryzyko poślizgnięcia i upadku. Jest to szczególnie istotne w obiektach usługowych i użyteczności publicznej.

Dobór odpowiedniej wycieraczki jest istotny zwłaszcza w miejscach, w których codziennie przechodzi wiele osób. Nie przymocowane do niczego wycieraczki będą się łatwo przesuwać, nie spełniając swoich funkcji. Powinny być one również na tej samej wysokości co powierzchnia dookoła – jeżeli będą grube i do tego umieszczone powyżej podłogi istnieje ryzyko potknięcia się i upadku. Warto więc umieścić je w ramie systemowej, która uniemożliwi przesuwanie się wycieraczki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczki?

Przede wszystkim, jeżeli korzystamy z ramy systemowej do wycieraczek należy dopasować rozmiar wycieraczki do ramy. Zbyt duża nie zmieści się w ramach i będzie wystawać grożąc możliwością potknięcia się, natomiast zbyt mała będzie przesuwać się wewnątrz ramy. Jeżeli będzie zbyt mała i będzie miała wystarczająco dużo miejsca może wysunąć się poza obręb lub utworzyć między ramą a wycieraczką przestrzeń, która może stanowić zagrożenie dla przechodzących osób, jeśli na przykład źle staną, nie spodziewając się pustej przestrzeni poniżej linii chodnika.

Wycieraczka musi idealnie pasować do obrysu ramy, dzięki temu nie będzie się przesuwać ani wystawać powyżej linii podłogi, gwarantując bezpieczeństwo i wygodę. Zwróćmy również uwagę na głębokość wpustów, w których chcemy umieścić wycieraczkę. Jeśli będą one dość głębokie, w celu zachowania równej powierzchni wybierzmy odpowiednio grube wycieraczki. Jeśli zależy nam na idealnie dopasowanych wycieraczkach możemy je znaleźć na przykład u producenta wycieraczek Unimat.

Wybór kształtu i dobór odpowiedniego rozmiaru wycieraczek

Wycieraczki mogą występować w najróżniejszych kształtach. Standardowe to prostokąt i kwadrat, jednak w zależności od potrzeb możemy także wybrać wycieraczki okrągłe lub półokrągłe, trójkątne, trapezowe lub wielokątne.

W przypadku określania dokładnego wymiaru wycieraczek należy pamiętać, że szerokość to wymiar równoległy do drzwi wejściowych, natomiast długość określa wymiar prostopadły. Równie istotna jest grubość wycieraczki, zwłaszcza, jeśli ma być umieszczona w ramie. Wymiary najlepiej podawać w milimetrach – pozwoli to na idealne dopasowanie wycieraczki do naszych potrzeb i pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy niewiele zabraknie, aby była dobrze dopasowana.

śr. ocena 6 / głosów 5