Jak dobrać tapetę do pokoju dziecięcego?

Odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego jest bardzo ważne. Oprócz wyboru mebli i dodatków warto pomyśleć również o wyglądzie ścian. Wybór tapet do pomieszczenia nie jest łatwy, ponieważ od nadmiaru możliwości może zakręcić się w głowie. Warto jednak pamiętać o tym, że tapeta powinna być przede wszystkim dostosowana do upodobań dziecka, a nie rodziców.

W podjęciu decyzji o idealnej tapecie dla dziecka ważne jest przemyślenie, na ilu ścianach ma być ona umieszczona. Jeśli tapeta ma znaleźć się na jednej ścianie, można pozwolić sobie na wykorzystanie bardziej wyrazistego wzoru. Jeśli jednak całe pomieszczenie ma być wytapetowane, wzór powinien być bardziej stonowany, by nie przytłoczyć całego wnętrza. Równie ważna jest kwestia materiału, z którego wykonana jest tapeta. Jak przekonują eksperci z firmy Kraina Barw:

Tapety z flizeliny, papieru, czy winylu, specjalnie dedykowane są dla młodzieży, dziewczynek i chłopców. Warto wybierać tapety, które są wytrzymałe na ścieranie – jej głównym zadaniem w pokoju dziecięcym jest bowiem chronić ściany przed zabrudzeniem.

Tapeta powinna jednak być dostosowana do upodobań oraz wieku pociechy. Należy pamiętać, że jest ona także czynnikiem wspomagającym rozwój dziecka.

Tapety dla dziewczynki i chłopca

W przypadku pokoju dziewczynki na pewno prym wiodą tapety z motywem księżniczek, kwiatów lub motylków. Nie muszą być to koniecznie różowe kolory, tapeta może być bardzo delikatna. U chłopców przeważają motywy motoryzacyjne, zwierzęce, kosmiczne, czy też sportowe. W obu przypadkach istotną rolę odgrywa kolor pozostałych ścian. Tapeta w pokoju dziecka nie powinna ani przytłaczać swą wzorzystością, ani także wtapiać się w całe pomieszczenie.

Tapety dwa w jednym

Zdarza się tak, że dzieci dzielą wspólnie pokój. Można wtedy spróbować podzielić pokój na dwie części i każdą z nich urządzić w inny sposób – jedną uwzględniając zdanie chłopca, drugą kierując się upodobaniami dziewczynki. Oczywiście trzeba pamiętać, że należy zachować balans, strony nie powinny się ze sobą gryźć, a wszystko ma być jedną spójną całością. W tym przypadku dobrze sprawdzą się tapety o różnych odcieniach, na przykład w części chłopca w kolorach błękitu i zieleni, natomiast u dziewczynki w kolorach delikatnego różu i niebieskiego. Ścianę między tapetami można pomalować na neutralny kolor, na przykład na szaro lub biało.

śr. ocena 5 / głosów 5