Jak dobrać stół do jadalni?

Stół do jadalni jest jednym z najważniejszych mebli w domu. Wybierając go, należy rozważyć przede wszystkim aspekty funkcjonalne i estetyczne. Ważne jest dopasowanie go stylem do wnętrza, ale również do układu pomieszczenia, w którym ma stanąć, i jego wielkości. Warto sobie uzmysłowić, że stół zazwyczaj kupuje się na lata. Powinie zatem być trwały i wygodny w użytkowaniu. Czy jeszcze coś jest istotne? Dowiedz się, jak dobrać stół do jadalni!

Para przy stole w jadalni

Najważniejsze parametry stołu do jadalni

Stół do jadalni musi być odpowiedni przede wszystkim ze względu na wielkość. Nie może być za duży, by nie przeszkadzał i za mały, by dobrze spełniał swoją funkcję. Należy go dobrać przede wszystkim do wielkości i charakteru pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę, by był trwały oraz wygodny. Również istotny jest kształt stołu, który przesądza o finalnej funkcjonalności wnętrza.

Stoły okrągłe na ogół świetnie prezentują się w większych pomieszczeniach. Jest to spowodowane tym, że powinny one stać w centralnej części jadalni. Dużym błędem jest postawienie takiego mebla pod ścianą lub w kącie pomieszczenia. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że każda siedząca przy nim osoba ma tak samo wygodne miejsce.

Jak wskazują specjaliści firmy HandCraft Polska Sp. z o.o., stół prostokątny lub kwadratowy jest odpowiedni w przypadku większości pomieszczeń. Może zostać ustawiony pod ścianą i w centralnej części pokoju. Warto rozważyć również model rozkładany, który w razie potrzeby, z małej i wygodnej na co dzień płaszczyzny zmienia się w duży blat, idealny do ugoszczenia wielu osób.

Z czego powinien być wykonany stół?

Ważnym czynnikiem przy wyborze stołu jest materiał, z jakiego został on wykonany. Tu szczególnie istotne jest przeznaczenie mebla – spożywanie posiłków, przygotowywanie ich, praca i nauka. Od rodzaju blatu zależy np. łatwość utrzymania go w czystości, a także trwałość, czyli odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Blat drewniany stołu cechuje się wyjątkową elegancją i trwałością. Trzeba jednak postawić na solidne gatunki, np. dąb, buk, jesion. Z surowca tego można uzyskać niepowtarzalny mebel, o unikatowym wzornictwie. Z kolei stół z blatem laminowanym jest wyjątkowo lekki. Łatwo go przesuwać czy przenosić do innego pomieszczenia. Jest tańszy od drewnianego i łatwy w utrzymaniu w czystości.

Stół z blatem szklanym sprawdzają się głównie w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Są eleganckie i praktyczne, jednak łatwo ulegają zabrudzeniom. Szczególnie widoczne są np. odciski palców, zarysowania oraz kurz.

śr. ocena 0 / głosów 0