Jak dobrać odpowiedni pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac pozwala przede wszystkim wydłużyć jego żywotność, zabezpieczając go przed różnego rodzaju zabrudzeniami. To jednak nie wszystko – może on również pełnić wiele innych przydatnych funkcji, które wspomogą Twój organizm i poprawią jakość Twojego snu. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie pokrowca na materac, aby znaleźć ten najlepszy.

pokrowiec na materac

Materiał pokrowca na materac

Do produkcji pokrowców na materace wykorzystywane są różne materiały naturalne i syntetyczne. W składzie jednego pokrowca jest ich zwykle kilka. Często stosuje się Tencel, który powstaje z celulozy drzewnej. Jest delikatny jak jedwab, przewiewny niczym len i ciepły jak bawełna. Nie kurczy się i nie rozciąga. Popularny jest także poliester, który charakteryzuje się dużą sprężystością i wytrzymałością oraz odpornością na pleśń i grzyby. Łatwo się go czyści i szybko schnie. Do częstych dodatkowych spotykanych w pokrowcach należy włókno bambusowe, które jest lekkie i miłe w dotyku. Poza tym reguluje temperaturę i pochłania wilgoć. Pokrowce na materace zawierające w składzie Tencel, poliester i włókno bambusowe możesz znaleźć między innymi w sklepie firmowym producenta materacy Rem-Sen. Do wytwarzania pokrowców stosuje się także inne materiały, takie jak bawełna, wiskoza czy kaszmir.

Pokrowce antyalergiczne i antybakteryjne

W materacu chętnie gromadzą się roztocza i grzyby. Jeśli chorujesz na alergię lub masz skłonności do podrażnień antyalergicznych, postaw na materac przeznaczony specjalnie dla alergików. Zawiera on dodatkowe substancje, takie jak wspomniane włókno bambusowe, probiotyki czy jony srebra, które zapobiegają rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. W sprzedaży dostępne są również pokrowce antybakteryjne, które mają powłokę uniemożliwiającą przenikanie drobnoustrojów, bakterii i kurzu w głąb materaca. Dzięki temu zwiększają higienę podczas snu. Część pokrowców wyposażona jest jednocześnie w warstwę antyalergiczną i antybakteryjną.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze pokrowca na materac?

Przy zakupie pokrowca na materac zwróć uwagę na jego rozmiar. Powinien być on oczywiście dopasowany do rozmiaru materaca. Niemal każdy producent pokrowców na materace oferuje je w wielu popularnych rozmiarach, takich jak 90 × 200 cm, 120 × 200 cm, 160 × 200 cm, 180 × 200 cm czy 200 × 200 cm. Jeśli kupujesz materac w zestawie z pokrowcem, upewnij się, czy jest on zdejmowany – nieściągalne modele nie pozwalają na zachowanie właściwego poziomu higieny. Zamek powinien obejmować dwie lub trzy krawędzie. Dopuszczalna temperatura prania pokrowca powinna wynosić 60°C– dopiero wówczas możesz mieć pewność, że podczas prania zostaną unieszkodliwione wszystkie bakterie i roztocza.

śr. ocena 0 / głosów 0