Jak dobrać odpowiedni kształt lustra do garderoby?

Trudno jest sobie wyobrazić jakąkolwiek garderoby bez lustra, w którym moglibyśmy przyjrzeć się sobie każdego dnia, wybierając się do pracy czy wychodząc ze znajomymi. Chociaż jest to właściwie niezbędny element wyposażenia, to to jego dobranie nie należy do najłatwiejszych zadań. Jakie zatem lustro do garderoby wybrać? W naszym dzisiejszym wpisie wskażemy kilka ciekawych propozycji. Czytaj dalej!

lustro stojace do garderoby

Lustro stojące czy wiszące?

Zacznijmy od tego, czy w ogóle wybrać lustro stojące, czy może jednak wiszące. Lustro stojące do garderoby to ciekawa propozycja do nieco większych pomieszczeń. Warto tutaj też dodać, że tego typu elementy wyposażenia raczej mają prostokątny kształt. Tylko taka forma pozwala obejrzeć się całkowicie od stóp do głów i dobrać strój na konkretny dzień. Lustra wiszące natomiast także mogą mieć prostokątny kształt, ale spotkać możemy też okrągłe czy kwadratowe. Przyjrzenie się całej sylwetce w takim modelu nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy jednak od ilości miejsca. Niekiedy w niewielkich garderobach takiego lustra nie ma w ogóle i trzeba wtedy korzystać z tego w przedpokoju. Jeśli jednak masz to szczęście i udało Ci się wygospodarować nieco przestrzeni na lustro, z pewnością nie pożałujesz.

Jeśli chodzi o lustro stojące do garderoby, jego ustawienie jest dość elastyczne. Nie ma przeszkód, by nawet zasłaniało drzwi do szaf. W końcu zawsze można je przestawić w inne miejsce. Jest to ogromna wygoda, szczególnie wtedy, gdy trudno znaleźć wolny kawałek ściany na inną formę zwierciadła. Natomiast lustro wiszące wymaga więcej przestrzeni. Aby jego wykorzystanie było najbardziej efektywne, warto powiesić je wygodnie tak, by obejmowało całą sylwetkę. Jeśli nie masz miejsca na ścianie, ciekawym pomysłem może być wykorzystanie drzwi wewnętrznych lub skrzydeł od szafy. Jednak z pewnością nie będzie mogło to być lustro wiszące w ozdobnej ramie, a prosty, bezramowy model.

Najpierw wysokość lustra, później kształt

Zanim jednak wybierzemy najlepsze lustro do garderoby, warto poznać jeszcze jeden istotny parametr. Mianowicie chodzi o wysokość lustra. Dzięki temu odpowiedź dotycząca jego kształtu nasunie się sama. Jak mówi specjalista z BD Art – sklep z lustrami:

Optymalna wysokość lustra zapewnia pełen komfort użytkowania go przez każdego z domowników. Jeśli garderoba jest tylko Twoja, ten problem masz raczej z głowy. Ważne jednak, aby lustro było dopasowane idealnie do twoich wymiarów. Chodzi z reguły o to, aby osoba, która będzie się w nim przyglądała, mogła bez problemu zobaczyć całą swoją sylwetkę. Jak dobrać lustro do garderoby? Stań przed miejscem, w którym będzie ono stało tak, jakbyś miał się w nim przyjrzeć. Zaznacz miejsce, na którym zatrzymują się Twoje oczy. Teraz dodaj co najmniej 10 centymetrów w górę. Im dalej stoisz od lustra, tym może być ono krótsze. Jeśli jednak będzie to kilkadziesiąt centymetrów, niech dolna krawędź nie kończy się niżej niż wysokość Twoich kolan. W ten sposób otrzymasz idealną wysokość lustra.

Lustro prostokątne – najlepszy wybór

Najlepszym lustrem do garderoby, przedpokoju czy sypialni pełniącej również funkcję pomieszczenia z szafami, jest bez wątpienia prostokątny model. Już wypowiedź naszego eksperta jasno wskazała, że tylko taki kształt jest w stanie idealnie objąć całą sylwetkę. Dlatego właśnie lustro do garderoby prostokątne to najlepszy wybór. Możesz postawić tak na modele wiszące, przyklejane, jak i stojące. Ze swojej strony rekomendujemy każdy z tych typów. Warto jednak pamiętać, że stojące modele mają wiele ciekawych dodatkowych skrytek, na przykład wieszaki za lustrem. Doskonale sprawdzą się do powieszenia pasków, torebek czy biżuterii.

śr. ocena 5 / głosów 1