Jak dobrać monitor do komputera?

Monitor to podstawowy element sprawnie działającego komputera. Podczas zakupów musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Nasz wybór musi być zależny od tego, do czego będziemy używać naszego komputera czy laptopa. Na podstawie potrzeb będziemy w stanie kupić odpowiedni model. Monitory różnią się od siebie rozdzielczością, rodzajem matrycy, przekątną, czy proporcjami. Na co zwracać uwagę podczas wyboru monitora? Jakie parametry będą więc odpowiednie dla graczy, a jakie dla zwykłych użytkowników?

monitor

Rozdzielczość ekranu jako najważniejszy parametr monitora

Rozdzielczością określa się liczbę pikseli widoczną na ekranie. Standardową wartością jest zazwyczaj 1080p. Jest to wystarczająca ilość dla osób, które używają komputera do codziennych potrzeb. Taką rozdzielczość można spotkać w monitorach 144 lub 240 hZ. Wyższe wartości rozdzielczości, takie jak 1440, zapewniają lepszą ostrość widzianego obrazu. Jednak najlepszą rozdzielczością charakteryzują się monitory komputerowe 4K. Są one najbardziej przydatne dla grafików, montażystów oraz profesjonalnych graczy. W przypadku graczy ważnym parametrem monitora jest także odświeżanie ekranu. Jest to wartość oznaczająca ilość klatek wyświetlanych podczas jednej sekundy.

Przekątna ekranu i jego proporcje

Rozmiar monitora musi być ściśle związany z rozdzielczością. Najpopularniejszymi rozmiarami przekątnej są 24 i 27 calowe ekrany. 24 cale będą w pełni wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. Ekrany o przekątnej 27 cali to z kolei idealne rozwiązanie dla graczy i grafików. Zanim zdecydujemy się na zakup monitora, warto przeliczyć jego rozmiar na centymetry. 1 cm to w przybliżeniu 0,39 cala.

Z rozmiarem przekątnej ściśle powiązane są proporcje ekranu. Jak mówi specjalista z firmy progres24.pl : ,,Najczęściej wybieranym monitorem jest ten o proporcjach 16:9 i wykorzystywany jest zwłaszcza w użytku domowym lub w pracy.” Z kolei monitory 21:9 charakteryzują się większym polem widzenia. Mamy więc możliwość zobaczenia większej ilości szczegółów. Monitory o takich proporcjach są najczęściej wykorzystywane przez graczy lub montażystów i grafików.

Ile kosztują monitory komputerowe?

Ceny monitorów są dość zróżnicowane i zależą od wielu parametrów. Monitory komputerowe wystarczające do użytku domowego wiążą się z kosztami w wysokości około 600 zł. Ich główne cechy to rozdzielczość full HD, matryca TN, VN lub IPS oraz odświeżanie ekranu na poziomie 60-75 Hz. Monitory dla graczy możemy nabyć już za 300 zł, ale nie zapewniają one najlepszych możliwych wrażeń.

śr. ocena 5 / głosów 1