Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Zakup lub wynajem mieszkania to ważna życiowa decyzja, która często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Trzeba więc bardzo dokładnie przemyśleć każdą kwestię związaną ze swoim lokum, także jego metraż. Wybór odpowiedniego rozmiaru mieszkania zależy w największym stopniu od własnych potrzeb, trybu życia i możliwości finansowych. Duży wpływ na metraż ma także ilość osób, które mają w nim zamieszkać oraz potrzeby prywatności poszczególnych mieszkańców. Jakie mieszkanie będzie więc odpowiednie dla rodziny, a jakie dla singla?

mieszkanie salon

Mieszkanie dla singla

Decyzja o wyborze mieszkania dla osoby samotnej powinna być uwarunkowana przede wszystkim jej stylem życia i potrzebami. Najczęściej singlom wystarcza mieszkanie typu kawalerka, czyli jeden pokój połączony z kuchnią i łazienką. Single nie muszą posiadać mieszkania z wieloma pokojami, które wiąże się jedynie z większymi wydatkami i potrzebą sprzątania dużej przestrzeni. Dla osób samotnych najlepiej sprawdzą się kawalerki o powierzchni mniejszej niż 30 metrów kwadratowych.

Mieszkania dla par

W przypadku osób, które mają zamiar zamieszkać we dwójkę, kawalerka nie będzie wystarczająca. Dla par najlepszym wyjściem będzie lokal z dwoma osobnymi pokojami o metrażu co najmniej 35 metrów kwadratowych. Mieszkanie we dwójkę w mniejszym mieszkaniu także jest możliwe w niektórych przypadkach, jednak najczęściej jest mało komfortowe i niepraktyczne.

Jak mówi pracownik z firmy deweloperskiej z Rzeszowa ADMA DEVELOPMENT: W sytuacjach, gdy mieszkańcy często pracują zdalnie lub mają wielu gości, dwupokojowe mieszkanie może okazać się najlepszym wyjściem. Dodatkowy pokój można wykorzystać i przekształcić w gabinet lub pokój gościnny.

Metraż mieszkania a rodzina

Jeśli chodzi o mieszkania dla rodzin, to ich wielkość zależy przede wszystkim od tego, ile osób w nim zamieszka oraz jak bardzo zależy im na własnej przestrzeni i prywatności. W takiej sytuacji często zdarza się, że nie wielkość mieszkania liczy się najbardziej, a jego rozkład. W przypadku rodzin typu 2+2 najlepiej sprawdzą się mieszkania o wielkości minimalnej 80 metrów kwadratowych z czterema pokojami.

Dla mniejszych rodzin składających się z rodziców z jednym dzieckiem wystarczy lokum 60 – metrowe z trzema pokojami. Przy kupnie mieszkania warto jednak myśleć przyszłościowo i od razu postawić na cztery pokoje. Mieszkania dla rodzin powinny być także wyposażone w balkon, dodatkowe miejsce do przechowywania, takie jak na przykład piwnica oraz miejsce do parkowania w pobliskim garażu.

śr. ocena 5 / głosów 7