Jak dobrać meble do pomieszczenia o niewielkim metrażu?

Osoby dysponujące mniejszym budżetem bardzo często decydują się na zakup mieszkania o niewielkim metrażu. Taka decyzja może wiązać się z wieloma kompromisami. Trudno może być na przykład dobrać meble, aby funkcjonalnie urządzić niewielką przestrzeń. Jednak obecnie dużo mebli jest konstruowane w taki sposób, aby zabierały jak najmniej przestrzeni. Dowiedz się, które są warte uwagi.

Meble w wąskiej sypialni

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

W niewielkim mieszkaniu niezwykle ważne jest, aby dokładnie zaplanować każdy metr kwadratowy. Wszystkie meble powinny mieć określone zastosowania, a ich wybór musi być precyzyjnie przemyślany. W przeciwnym razie może zabraknąć przestrzeni na szafę lub trzeba będzie iść na kompromis w postaci niewygodnego rozłożenia półek, czy regałów – mówi pracownik zakładu Meble na wymiar.

Bardzo przydatne jest sporządzenie projektu. Określenie rozmiaru każdego mebla pozwoli lepiej rozplanować całość. Taki schemat warto wykonać dla wszystkich pomieszczeń. Po przeprowadzeniu tych prac można udać się do sklepów z meblami, poszukując jak najbardziej dopasowanych szaf, półek czy stolików. Jednak jest to ryzykowne, ponieważ znajdujące się tam rozwiązania są stosowane hurtowo i nie ma możliwości ich indywidualnego dopasowania. Dlatego warto też skontaktować się z firmami wykonującymi meble na wymiar.

Jak wygląda produkcja mebli na wymiar ?

Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które wykonują meble na wymiar. Klient wraz ze specjalistą zasiadają nad kartą projektu i po kolei uzgadniają zakres prac. Jest to niezwykle przydatne w przypadku, kiedy mieszkanie jest niewielkich rozmiarów lub ma niekonwencjonalny układ. Po ustaleniu wszelkich szczegółów pozostaje już czekać na przywóz nowych mebli.

Podczas ustalania, jak mają te meble wyglądać, bierze się pod uwagę wiele aspektów. Klient ma prawo zadecydować, z czego poszczególne elementy wyposażenia wnętrza mają być wykonane. Możliwe jest także dobranie koloru pod osobiste preferencje. Kluczowe okazać się może nawet rozłożenie klamek lub uchwytów w meblach.

Czy meble na wymiar są drogie?

Koszt wyposażenia całego mieszkania meblami na wymiar uzależniony jest od wymagań klienta. Największą różnicę w cenie powoduje wybór materiału, z którego mają zostać wykonane. Przykładowo szafy wykonane z dębu będą znacząco droższe od tych wykonanych z sosny. Także nietypowe kształty czy zdobienia wpływają na cenę, ponieważ wymaga to większego nakładu pracy specjalisty nad danym elementem. Osobno płaci się także za pomalowanie mebli na wymiar określonym kolorem. Jeżeli klientowi nie spodobają się standardowe uchwyty i będzie chciał zastosować inny wzór, również zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Jednak porównując meble wykonane na wymiar do tych pochodzących z przemysłowej produkcji, można dostrzec wiele zalet pierwszego rozwiązania. Dobrze wykonane szafy na wymiar mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat, podczas gdy te ze z ogólnodostępnych sklepów średnio nie wytrzymują dłużej niż dekadę.

śr. ocena 0 / głosów 0