Jak dobrać dekoracje do okien balkonowych?

Okna w większości wnętrz znajdują się na wprost wejścia. Przyciągają wzrok wchodzących do pomieszczeń, szczególnie jeśli są duże, tak jak okna balkonowe czy tarasowe. Dobrze dobrane dekoracje okien mogą dodać smaku całemu wnętrzu, podczas gdy przez nieestetycznie przystrojone okna, nawet dobrze zaplanowane i zaprojektowane wnętrze może stracić na wyglądzie.

Dekoracyjne osłony

Od lat w naszych domach królują firany i zasłony. Delikatne, zwiewne firanki sprawdzą się w wielu wnętrzach. I choć zawieszamy je od wewnętrznej strony mieszkania, ważne jest, aby pasowały także do wystroju balkonu. Jeśli chodzi o zasłony, wiele zależy od aranżacji wnętrza. Przy gładkich ścianach i minimalistycznym stylu wnętrza, możemy pozwolić sobie na bardziej odważne materiały – kwieciste czy geometryczne wzory. Jeśli chcemy zachować spokojny i spójny ze stonowanym wnętrzem styl – pozostańmy przy jednolitych materiałach. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie tego samego materiału do stworzenia zasłon i poszewek na poduszki, umieszczone we wnętrzu lub na balkonowym fotelu czy leżaku.

Pamiętajmy jednak o tym, że okna, a właściwie drzwi balkonowe pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Warto rozważyć praktyczniejsze rozwiązanie, czyli rolety lub żaluzje. Wybór wśród tych akcesoriów jest ogromny. Na oknach balkonowych możemy zamontować rolety materiałowe, rolety dzień-noc, plisy, żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe. Przy wyborze znów kierujmy się aranżacją wnętrza i balkonu oraz naszymi potrzebami i gustem.

Aranżując okna balkonowe, warto wykorzystać także przestrzeń dostępną na parapetach. Doniczki z kwiatami lub ziołami, lampiony, ozdobne świeczniki – to na pewno zrobi dobre wrażenie i uczyni nasz balkon bardziej przytulnym.

Czy zewnętrzne osłony mogą być ozdobą?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dekoracje okienne były jednocześnie praktyczne, warto pomyśleć o zyskujących coraz więcej zwolenników, roletach zewnętrznych. Odpowiednio opracowane systemy pozwalają na zainstalowanie rolet zarówno na nowo wznoszonych budynkach, jak i na tych już istniejących.

Rolety zewnętrzne do okien PCV i aluminiowych zapewniają dobrą izolację termiczną, chroniąc pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się latem i wychładzaniem zimą. Czy możemy potraktować je jako dekoracje? Owszem, bogaty wybór modeli pozwala wybrać takie rolety, które będą pasowały do stylu i koloru elewacji. – podpowiada nam ekspert z firmy Plastixal.

Wzorem mieszkańców krajów śródziemnomorskich możemy ozdobić okna balkonowe okiennicami. Nowoczesne okiennice wykonywane są z trwałych i odpornych na czynniki pogodowe materiałów. Ich skrzydła mogą być pełne lub złożone z lameli. Technologie barwienia okiennic, pozwalają stworzyć trwałe kolory oraz szereg odcieni drewnopodobnych. Okiennice można więc dopasować  kolorystycznie do elewacji lub do okien, można także zastosować je jako akcenty wyróżniające się na tle budynku. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

śr. ocena 5 / głosów 5