Jak dbać o schody drewniane?

Drewno to niezwykle szlachetny surowiec, który dodaje wnętrzu charakteru i elegancji. Poza tym, jest uniwersalny i pasuje do każdego wnętrzarskiego stylu. Schody drewniane w domu mogą stanowić jego ogromny estetyczny atut. Warunkiem, aby schody przykuwały uwagę, a nie tylko sprawowały praktyczne funkcje, jest ich prawidłowa impregnacja. W jaki sposób należy chronić drewniane schody?

Schody drewniane

Czyszczenia schodów

Pierwszym elementem, o który trzeba zadbać, jest odpowiednia eksploatacja i czyszczenie schodów drewnianych. Materiał, jakim jest drewno, nie jest odporne na zarysowania, dlatego warto regularnie odkurzać schody, aby drobinki piasku czy żwirku z butów nie pozostawały na ich powierzchni i nie powodowały mikrorys.

Można również położyć dywaniki przed wejściem schodów i w miarę możliwości również na poszczególnych stopniach. Dobrze jest również pamiętać, aby podczas wnoszenia lub znoszenia mebli po schodach, zabezpieczyć ich ostre elementy, żeby zminimalizować ryzyko zarysowania drewna.

Specjalista z firmy Wróblewski Design, zajmującej się produkcją schodów mówi: Czyszczenie drewnianych schodów nie należy do skomplikowanych czynności. Najlepiej używać do tego celu specjalistycznych środków do mycia drewna i niewielkiej ilości wody. Inne chemiczne preparaty, zwłaszcza zawierające kwasy w składzie, mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Mycie schodów drewnianych najlepiej wykonywać za pomocą miękkich ściereczek zamiast namoczonych mopów. Głównym problemem może się okazać stosowanie zbyt dużej ilości wody. Drewno nie jest odporne na wilgoć, dlatego trzeba bardzo uważać w tej kwestii.

Metody impregnacji drewna

Nawet dobrze czyszczone schody drewniane, po wielomiesięcznym lub wieloletnim użytkowaniu, mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Stosuje się takie rozwiązania jak: lakierowanie, bejcowanie i olejowanie.

Przed uszkodzeniami mechanicznymi będzie chroniło lakierowanie oraz olejowanie. Przeważającą zaletą lakierowania jest możliwość dobrania stopnia połysku. W zależności od preferencji można uzyskać schody drewniane o wysokim lub standardowym połysku, a także powierzchnię półmatową czy matową.

Olejowanie równie skutecznie chroni drewno, ale nie pozostawia na drewnie powłoki, gdyż wnika do głębszych struktur surowca. Na olej zdecydują się osoby, dla których ekologia stanowi ważny aspekt w życiu. Są bowiem wykonane z całkowicie naturalnych składników.

Kolejnym zabiegiem jest bejcowanie. Ma ono efekt stricte wizualny, umożliwia osiągnięcie dowolnej barwy drewna i dopasowanie go do stylu wnętrza. Nie posiada jednak właściwości zabezpieczających.

śr. ocena 0 / głosów 0