Jak dbać o parkiet?

Drewno zawsze dodaje wnętrzom elegancji i ciepła. Nic więc dziwnego, że tak chętnie decydujemy się na położenie w naszym mieszkaniu parkietu. Bez względu na to, jaki parkiet ostatecznie wybierzemy, nawet najbardziej trwałe i wytrzymałe drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, żeby nasza podłoga zawsze zachwycała?

parkiet

Regularne czyszczenie

Każda podłoga w formie parkietu wymaga systematycznego czyszczenia. Najprostszą metodą jest odkurzanie, ewentualnie zamiatanie, podczas którego pozbywamy się kurzu, drobinek piachu i innych zanieczyszczeń mogących wnikać pomiędzy klepki parkietu oraz rysować jego powierzchnię. Po dokładnym odkurzeniu powinniśmy przetrzeć parkiet wilgotną szmatką lub mopem zamoczonym w roztworze wody i preparatu do czyszczenia drewnianych podłóg. Pamiętajmy, aby nie przenosić na parkiet zbyt dużo wody – mop nie może być mokry, a jedynie wilgotny, aby nie doszło do rozpulchnienia klepek.

Przed wejściem do pomieszczenia, w którym jest parkiet możemy położyć wycieraczkę, która zatrzymuje przynajmniej część pyłów i piasku, czym również przyczynia się do ochrony naszej podłogi.

Konserwacja

Warto, od czasu do czasu, przetrzeć parkiet woskiem akrylowym na bazie wody. Dzięki temu parkiet odzyska blask i otrzyma dodatkową warstwę ochronną. Plus tego „zabiegu” jest taki, że nie musimy specjalnie polerować powierzchni. Wystarczy nałożyć wosk na czystą podłogę parkietową i poczekać aż wyschnie. Jeśli zauważymy, że warstwa lakieru na naszym parkiecie została uszkodzona, należy to szybko naprawić. Lakier jest bowiem najlepszą barierą zapobiegającą wchłanianiu wilgoci.

Pamiętajmy, aby nogi mebli zabezpieczyć specjalnymi filcowymi podbiciami, a pod krzesło biurowe (na kółkach) obowiązkowo podłożyć matę, która zapobiegnie zarysowaniu parkietu.

Dobra rada przy zakupie

Powyższe sposoby pielęgnacji są uniwersalne i dotyczą każdego parkietu. Możemy dopytać o inne sposoby i zalecenia fachowców, którzy kładą podłogę w naszym mieszkaniu, np. Profi-Parkiet. Jest to dodatkowa okazja do poznania trików, a także zaopatrzenia się w odpowiednie preparaty, szczególnie, jeśli dana firma posiada takie w swojej ofercie.