Jak dbać o panele podłogowe? 

Prawidłowa pielęgnacja paneli podłogowych nie jest zbyt wymagającym zadaniem. Kluczową rolę odgrywa tutaj systematyczność, dzięki której powierzchnia dłużej pozostaje gładka – bez jakiejkolwiek rysy czy uszkodzenia. W dalszym ciągu należy dobrać właściwe środki czyszczące, tj. pozbawione zbyt intensywnych detergentów. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Mycie paneli podłogowych

Panele podłogowe dzieli się przede wszystkim na laminowane (z rdzeniem wykonanym z płyty MDF lub HDF) oraz winylowe (z polichlorku winylu, czyli PVC). Produkty różnią się materiałami, techniką produkcji, metodą nadruku oraz dostępnością wzorów. Każda powierzchnia wymaga jednak szczegółowo dobranej pielęgnacji, która sprawi, że inwestycja zwróci się w formie lat użytkowania. Podłoga to jeden ze stale eksploatowanych elementów domu bądź mieszkania, musi zatem wyróżniać się wysoką wytrzymałością, wzmacnianą przez odpowiednie środki.

Pielęgnacja paneli podłogowych – o czym warto pamiętać? 

Istotnym zagrożeniem dla powierzchni jest piasek, jaki wnosi się do wnętrza. „Szuranie” butów (nawet kapci) powoduje silne tarcie, przez które mogą powstawać uszkodzenia. Pojawienie się błota na panelach podłogowych powinno zatem skutkować jego szybkim usunięciem. Ważne jest także regularne odkurzanie – usuwanie wszelkich śmieci czy ostrych okruchów zapobiega zarysowaniom. Zamiatanie kurzu wpłynie również na estetykę podłogi. W naturalnym świetle widać wszystkie pyłki, a ich likwidacja sprawia, że posadzka wygląda po prostu piękniej.

Do mycia paneli najlepiej jest używać płaskiego mopa, dzięki któremu łatwiej uniknie się smug. Podobnym niedoskonałościom można też zapobiec poprzez stosowanie posuwistych ruchów, zgodnych z kierunkiem każdej „deseczki”. Końcówka mopa powinna być dobrze wyciśnięta z roztworu wody oraz starannie wyselekcjonowanego detergentu. Poleca się stawiać na środki czyszczące przeznaczone do pielęgnacji paneli podłogowych (znajdujących się w ofercie m.in. firmy SAWO-MET z Piaseczna), ponieważ zawierają one delikatne i nabłyszczające substancje.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu paneli podłogowych? 

Wybrany detergent warto dozować zgodnie z zaleceniami załączonymi do opakowania. W ten sposób uniknie się powierzchni klejącej się do butów lub zbyt dużej ilości piany, która może przeszkadzać w czyszczeniu. Po umyciu podłogi należy poczekać, aż wyschnie – nie powinno się jej samodzielnie wycierać suchą szmatką, bo inaczej powstaną smugi. Trzeba również zachować szczególną ostrożność przy mokrych plamach. Takie zabrudzenia warto usuwać od razu, zanim wnikną głębiej w panele.

śr. ocena 0 / głosów 0