Jak bez stresu przygotować mieszkanie do Świąt?

Na myśl o przygotowaniach do Bożego Narodzenia wpadasz w panikę? Święta kojarzą ci się tylko z ciągłym sprzątaniem i ubieraniem choinki na ostatni moment? Czas to zmienić! Przeczytaj nasze rady i dowiedz się, jak bez stresu przygotować mieszkanie do Świąt. Możemy zdradzić, że sekretem jest… dobre planowanie, dzięki któremu uporządkujesz obowiązki, o których musisz pamiętać i o niczym nie zapomnisz.

Zaplanuj świąteczne przygotowania

Dobra organizacja to najlepszy sposób, by nie wpaść w świąteczną panikę, szczególnie, jeśli do Bożego Narodzenia zostało mało czasu a całe przygotowania są na twojej głowie. Od czego zacząć? Jeśli przygotowania zaczynasz w listopadzie, pomyśl o zrobieniu kalendarza adwentowego. Gotowe kalendarze możesz kupić w supermarkecie. Możesz również zrobić je samodzielnie, korzystając z gotowych szablonów, a następnie ozdobę powiesić w dowolnym miejscu.

Następnie zaplanuj, w jakim gronie spędzisz Boże Narodzenie w tym roku. Spisz także pomysły na prezenty dla najbliższych i ustal świąteczne menu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki budżet musisz przeznaczyć na świąteczne wydatki. Jeśli planujesz wysłać kartki świąteczne, wcześniej zrób listę bliskich, którzy je otrzymają. Koniec listopada i pierwszy tydzień grudnia to również dobry moment, by zapisać się na wizytę do fryzjera czy kosmetyczki. Pamiętaj, że przed Świętami może już nie być wolnych terminów.

W organizacji świątecznych przygotowań pomoże ci specjalny planer świąteczny, który możesz pobrać tutaj i wydrukować. Znajdziesz w nim listę zadań do wykonania w danym tygodniu, inspiracje na świąteczne potrawy i ozdoby DIY, pomysły na prezenty, listę zakupów, miejsce na wpisanie świątecznego menu i wiele innych. Świąteczny planer pomoże ci uporządkować obowiązki, dzięki czemu przygotujesz mieszkanie do Bożego Narodzenia bez zbędnego stresu.

Zaangażuj domowników do pomocy

Nie bój się zaangażować do pomocy domowników. Jeśli przygotujecie mieszkanie wspólnie, na pewno pójdzie wam szybciej! Świąteczne sprzątanie podziel na etapy i każdemu przydziel zadanie. Młodsze dzieci możesz poprosić o sprzątnięcie własnego pokoju – poukładanie zabawek czy klocków. Starsze maluchy mogą pomóc ci w odkurzaniu, ścieraniu kurzu czy wynoszeniu śmieci.

Sprzątnie zacznij od najbardziej czasochłonnych zadań, a mniejsze prace zostaw na później. Podczas świątecznych przygotowań mieszkanie zdąży się na pewno zakurzyć, a kuchnia będzie potrzebowała gruntownego sprzątania. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie – w końcu paproch na dywanie to nie koniec świata i nie powinien psuć ci świątecznej atmosfery.

Domownicy mogą pomóc nie tylko w świątecznych porządkach, ale również w kuchni. Zaangażuj do wspólnego gotowania teściową, mamę czy siostrę. Dzięki temu z pewnością się ze wszystkim wyrobisz, a doświadczone panie domu podzielą się sprawdzonymi przepisami czy pomysłami na pyszne dania na Boże Narodzenie.

Postaw na ozdoby DIY

Twoje mieszkanie co roku wygląda tak samo? A może wprost przeciwnie – przed Świętami wpadasz w zakupowe szaleństwo i kupujesz ozdoby, które później niepotrzebnie zalegają w szafie, bo do niczego nie pasują? Aby tego uniknąć, zaplanuj, jak chcesz udekorować mieszkanie kilka tygodni przed Gwiazdką. Aby dekoracje były spójne, trzymaj się jednego konceptu – postaw na ozdoby w stylu glamour lub naturalne dekoracje DIY.

Samodzielne zrobienie ozdób – zarówno dekoracji mieszkania, jak i ozdób choinkowych – jest dobrym pomysłem szczególnie, jeśli masz trochę wolnego czasu. Potrzebne produkty z łatwością znajdziesz na giełdzie i w sklepach papierniczych. Jeśli zrobisz zakupy kilka tygodni przed Świętami, unikniesz kolejek. Skąd brać pomysły na ozdoby? Inspiracji możesz szukać w sieci lub skorzystać z naszego planera, w którym znajdziesz instrukcje, jak zrobić wianek na drzwi, choinkę z makaronu czy ozdoby z filcu.

Pamiętaj, że przygotowania do Świąt powinny być przyjemnością. Dlatego zamiast biegać po supermarkecie w poszukiwaniu bombek i łańcuchów choinkowych, przygotuj ozdoby samodzielnie z pomocą całej rodziny.

Unikaj zakupowego szaleństwa

Na kilka dni przed Świętami supermarkety przeżywają istne oblężenie. Jeśli co roku jesteś w gronie osób robiących zakupy na ostatnią chwilę, teraz wybierz się do sklepu 2 tygodnie wcześniej. Produkty, które mogą się zepsuć, staraj się kupować rano lub późnym wieczorem – wtedy w sklepach jest najmniej ludzi. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniesz stresu i kolejek, jest robienie zakupów w sklepach internetowych. Obecnie w sieci możesz zrobić nawet zakupy spożywcze.

Dużym ułatwieniem podczas zakupów będzie wcześniej przygotowana lista potrzebnych produktów. Jeśli będziesz konsekwentnie się jej trzymać, wizyta w sklepie pójdzie sprawnie, a ty na pewno o niczym nie zapomnisz. Nie będziesz też kupować niepotrzebnych rzeczy, które później się zepsują lub wylądują na dnie szafy. Lista pomoże ci również zmieścić się w budżecie, który wcześniej ustaliłaś. Chyba nie masz zamiaru po Świętach zostać z pustym portfelem, prawda?

Pamiętaj, żeby podczas świątecznych przygotowań nie zapominać o sobie. Boże Narodzenie to nie wyścig na najlepszą panią domu, a czas, który powinnaś spędzić spokojnie razem z najbliższymi. Dlatego nie planuj niczego na ostatnią chwilę, a kilka dni przed Wigilią znajdź czas na świąteczny manicure i odświeżenie fryzury.

śr. ocena 5 / głosów 6