Internet w zasięgu ręki. Jak rozplanować domową sieć?

Świat bez Internetu dla wielu osób jawi się jako straszne miejsce. W końcu dostęp do globalnej sieci to multum możliwości. Naukowych, zawodowych, rozrywkowych… Sieć daje pracę, wiedzę, perspektywy rozwoju, zabawy – i nie tylko. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednie rozplanowanie domowej sieci. Jeśli więc nie chcesz przesiadywać w jednym jedynym miejscu, gdzie masz w mieszkaniu zasięg i dostęp do Internetu – czytaj dalej.

Para z laptopem

Jak rozplanować sieć domową?

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu. Nie jest to tak proste zadanie, gdyż ofert jest wiele i nie warto się kierować tylko ceną. Zapoznaj się z bogatym pakietem usług, spróbuj też znaleźć usługodawcę, który gwarantuje szybką prędkość Internetu. Obecnie większość sieci opera się na kablach telefonicznych lub koncentrycznych, ale coraz częściej ludzie mają możliwość skorzystania ze światłowodów. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie – ich prędkość bywa naprawdę zawrotna!

Zwróć także uwagę na ukryte haczyki, takie jak uzyskanie maksymalnej szybkości tylko w nocy, niskie transfery danych w dzień itp. Jeśli zależy Ci na stabilnej wydajności sieci i braku pingów, dokładnie czytaj oferty.

Jeśli już wybierzesz dostawcę, pora wyposażyć dom w router. To on odpowiada za rozdzielanie sygnału. Rozplanowanie domowej sieci w dużej mierze się opiera na tym elemencie. Zatem najlepiej, by się znajdował w centrum domu.

Warto postawić na taki, który zapewni bezprzewodowy sygnał adekwatny do wielkości mieszkania. W przypadku większych domów np. wielopiętrowych, sygnał jest często zakłócany przez ściany, sufity i pracę innych sprzętów. W tym przypadku można zainwestować w pomocnicze urządzenia, takie jak np. regeneratory sygnału Wi-Fi.

Za prędkość sieci odpowiadają również karty sieciowe w urządzeniach. Warto więc wyposażyć swoje komputery stacjonarne czy laptopy w nowszej generacji karty, które usprawnią ich pracę nawet kilkakrotnie.

Na co zwracać uwagę podczas planowania sieci domowej?

Pamiętaj, że planowanie rozmieszczenia sieci przewodowej czy bezprzewodowej jest czasochłonnym zadaniem. Warto więc dokładnie przemyśleć rozkład urządzeń, w tym gniazdek ethernetowych, które powinny się znaleźć w każdym pokoju – lub większości. Równie istotne jest rozmieszczenie punktów dostępowych Wi-Fi.

W planowaniu sieci domowej, mogą Cię wyręczyć specjaliści, tacy jak RSOnline, którzy mają umiejętności, doświadczenie i specjalne narzędzia. Wiedzą także, jak rozmieścić okablowanie, które gra kluczową rolę oraz w jaki sposób podłączyć do sieci niezbędne urządzenia. Ponadto pomogą w wyborze najlepszego sprzętu np. routera, który sprawdzi się w Twoim domu.

śr. ocena 5 / głosów 1