Inteligentne oświetlenie do domu – z czego składa się system?

W prywatnych domach pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, których podstawowym zadaniem jest zwiększenie komfortu korzystania z danej przestrzeni. Jednym z produktów, które odmieniły oblicze wnętrz mieszkalnych w ostatnim czasie, jest bez wątpienia oświetlenie inteligentne. Czym ono jest i w jaki sposób wpływa to na codzienne funkcjonowanie w domowych czterech ścianach? Czym jest smart […]

W prywatnych domach pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, których podstawowym zadaniem jest zwiększenie komfortu korzystania z danej przestrzeni. Jednym z produktów, które odmieniły oblicze wnętrz mieszkalnych w ostatnim czasie, jest bez wątpienia oświetlenie inteligentne.

Czym ono jest i w jaki sposób wpływa to na codzienne funkcjonowanie w domowych czterech ścianach?

Czym jest smart oświetlenie do domu?

Oświetlenie typu smart to system połączonych ze sobą za pośrednictwem sieci WiFi lamp, które mogą być kontrolowane przy pomocy urządzeń zdalnych, na przykład pilotów, asystentów głosowych bądź praktycznych aplikacji, instalowanych bezpośrednio na smartfonie lub tablecie.

Da się sterować pojedynczymi urządzeniami, łączyć je w grupy, bądź zapisywać ulubione ustawienia do wykorzystania w przyszłości.

Inteligentne lampy często wpisuje się również w szersze rozwiązanie, tak zwany inteligentny dom (Smart House), co pozwala zgrupować sterowanie wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi i sprzętami, które mogą się komunikować między sobą przez domową sieć internetową.

Skuteczne oświetlenie domu – elementy instalacji typu smart

Inteligentne oświetlenie do domu wcale nie musi być specjalnie skomplikowane. Jak można sprawdzić na stronie: Lampy.it, niejednokrotnie do poprawy komfortu zarządzania domową instalacją świetlną wystarcza raptem wymiana żarówek na inteligentne produktu LED, o gwintach pasujących do standardowych opraw. Miłośnicy rozwiązań kompleksowych mogą natomiast zdecydować się na nowoczesne smart lampy.

Jakie inne elementy wchodzą w skład takiego rozwiązania? W ramach systemu stosuje się również:

  • mostki, czyli centrale do sterowania bezprzewodowego domowym oświetleniem,
  • dotykowe włączniki szklane (również z funkcją ściemniacza),
  • czujniki ruchu lub zmierzchu,
  • moduły do sterowania głosowego.

Zastosowanie razem wszystkich elementów pozwala stworzyć spójne oświetlenie domu o dużych walorach praktycznych.

Zalety smart lamp do domu

Smart oświetlenie domu pozwala poprawić komfort funkcjonowania we wszystkich pomieszczeniach, zwłaszcza gdy wybierze się nowoczesne rozwiązania oraz zadba o prawidłowe ich rozplanowanie. O tym, jak najlepiej zaprojektować miejsca na domowe lampy, można poczytać choćby na stronie: bud-rem.com.pl.

Inteligentne lampy to także spora oszczędność. Urządzenia tego typu wykorzystują bowiem nowoczesne rozwiązania LED, która wyróżniają się sporą żywotnością i małym zużyciem energii elektrycznej. Dodatkowo, sterowanie tego typu produktami pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie lamp, ale także modyfikowanie natężenia światła, budowanie scen świetlnych lub tworzenie harmonogramów do przyszłościowego wykorzystania w razie potrzeby.

Rozwiązania smart zwiększają bezpieczeństwo wszystkich domowników. To dzięki takim lampom, wyposażonym w praktyczne czujniki, punkty świetlne uruchamiają się zawsze, gdy są niezbędne. Jeśli ponadto połączy się źródła światła z systemem antywłamaniowym, można skorzystać z opcji symulowania obecności, by skutecznie odstraszyć niepożądanych gości.

Jak najwygodniej doświetlić domowe wnętrza?

Praktyczne, inteligentne lampy zmniejszają zużycie energii oraz sprawiają, że każde pomieszczenie jest znacznie wygodniejsze. W wielu przypadkach nowoczesne oprawy stanowią też dekoracyjny element, wpływający na odbiór całego wnętrza – dzięki nim lampy stają się naprawdę stylową ozdobą, dzięki której w danym miejscu czujemy się zawsze dobrze i przyjemnie.