Grzyb i pleśń na ścianie – jak się ich pozbyć?   

Grzyb i pleśń na ścianie to częsty, bardzo uporczywy problem. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie starych domostw. Często pojawiają się również w nowych budynkach. Znacznie zaburzają estetykę, niosą zagrożenie dla osób przebywających w danym pomieszczeniu oraz sprawiają, że wnętrze wypełnia się nieprzyjemnym zapachem. Tłumaczymy, jakie są przyczyny ich powstawania oraz podpowiadamy jak się ich skutecznie pozbyć.

Pleśń na ścianie

Różnice między grzybem a pleśnią

Choć grzyby i pleśń zazwyczaj wrzucane są do jednego worka, w rzeczywistości jest między nimi spora różnica. Wykwity pleśni występują w postaci plam w odcieniu zieleni, żółci, pomarańczy i pokrywają jedynie wierzchnią warstwę ścian, nie wnikając w ich głąb i nie niszcząc ich. Grzyby natomiast to znacznie większy problem. Duże, nieestetyczne wykwity o bardzo nieprzyjemnym zapachu, rozprzestrzeniają się i wnikają w głąb ścian, ale również mogą atakować meble. Przyczyny powstawania zarówno grzybów, jak i pleśni są jednak bardzo podobne.

Przyczyny powstawania grzybów i pleśni na ścianie

Jak tłumaczy specjalista z firmy Bitom: Najczęstszą przyczyną pojawienia się pleśni i grzybów jest słaba wentylacja. Opary nie znajdują ujścia, co w efekcie prowadzi do powstawania wilgoci. Innym powodem zawilgocenia mogą być wady konstrukcyjne budynku i wynikające z tego nieszczelności, np. w oknach czy dachu. Para wodna przenika do wnętrza i osiada na ścianach tworząc doskonałe warunki do ich rozwoju. Innym powodem może zalanie mieszkania, np. przez sąsiada z piętra wyżej lub w wyniku powodzi. Tak naprawdę powodów może być wiele. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe rozpoznanie. To właśnie usunięcie przyczyny jest najważniejsze w drodze do pozbycia się problemu.

Jak je usunąć?

Chcąc pozbyć się pleśni i grzybów podstawą jest ich zlokalizowanie. Zmiany na ścianach pojawiają się nie tylko w widocznych miejscach, ale również za meblami czy listwami podłogowymi. Dalsze postępowanie różni się w zależności od rodzaju problemu.

W przypadku pleśni, na początku należy sprawdzić przyczepność tynku. Jeśli po delikatnym ostukaniu młotkiem oddzieli się od podłoża – konieczne będzie jego skucie i wykonanie nowej warstwy. Jeśli natomiast ściana nie jest zniszczona, należy oczyścić ją za pomocą szorstkiej szczotki, a następnie zastosować specjalny środek chemiczny.

Usuwanie grzyba, z racji jego przenikania w głąb ściany, jest nieco bardziej skomplikowane. Należy przede wszystkim bardzo dokładnie usunąć wszystkie, zainfekowane warstwy. Ewentualne pozostałości mogłyby się rozwinąć i grzyb w szybkim czasie ponownie się pojawi. Następnie należy nanieść preparat grzybobójczy. Po osuszeniu należy przystąpić do prac naprawczych.  

Ostatnim krokiem jest dezynfekcja powietrza. W tym celu świetnie sprawdzi się ozonowanie. Do jego przeprowadzenia niezbędny będzie generator ozonu. Ozon w dużym stężeniu działa bakterio- i grzybobójczo i posiada zdolność do utleniania pleśni i grzybów. Z uwagi na to, że występuje w postaci gazu jest w stanie przedostać się do każdej szczeliny, ale również wnika w nieregularne powierzchnie. Doskonale radzi sobie z chorobotwórczymi mikroelementami, oczyszcza wnętrze, pozostawiając czyste, świeże, wolne od zagrożenia pomieszczenie.

śr. ocena 5 / głosów 2