Firany-panele. Zalety i zastosowanie

Panele firanowe, odwrotnie nazywane firanami panelowymi lub po prostu firanami-panelami, to bez wątpienia hit ostatnich lat w okiennych dekoracjach. Coraz chętniej w naszych wnętrzach stawiamy na minimalizm, urzeka nas prostota przyodziana jedynie ozdobnymi detalami, odchodzimy od niepotrzebnej obfitości. Dotyczy to wszystkich elementów aranżacji naszych domów i mieszkań. Jakie zastosowanie i zalety mają firany-panele?

firany-panele

Charakterystyka firan panelowych

Firany panelowe wykonywane są zwykle z dzianiny żakardowej. Tu zatrzymamy się na ciekawostce. Często pojęcia dzianiny i tkaniny używamy jako synonimów – wyjaśnijmy więc, jaka jest między nimi różnica według fachowych definicji. Tkaniny powstają z dwóch układów nitek, które ułożone są w splot. Tkaniną jest więc na przykład nieśmiertelni dżins, delikatny aksamit, czy uniwersalne płótno. Dzianiny natomiast powstają z jednej lub wielu nitek, z których tworzymy rządki lub kolumienki łączące się w oczka. W praktyce dzianiną możemy nazwać także materiał, który powstał na przykład z włókienek zgrzanych ze sobą. Żakard charakteryzują duże wzory i delikatna połyskliwość, a ich kolor może zmieniać się w zależności od tego, od której strony pada na nie słońce. Panele wykonywane z żakardu są bardzo praktyczne, ponieważ nie gniotą się i nie zmieniają swojego kształtu. Możemy je swobodnie odsuwać i zasuwać wiele razy dziennie, bez obaw, że za chwilę trzeba je będzie zdjąć i wyprasować.

Zastosowanie firan panelowych

Firany panelowe świetnie prezentują się zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Większość z nas przykłada do tego wagę – to rodzaj tradycji, przekonania, że okno jest „wizytówką” naszego domu, podobnie, jak zadbany ogród. Nie bez powodu perfekcyjna pani domu nie odkłada mycia okien na wielkie okazje. Panele firanowe, które możemy znaleźć na przykład w sklepie internetowym Tendina.pl, świetnie nadają się do różnych wnętrz. Klasyczne wzory pięknie będą wyglądały w salonie, kuchni i jadalni, przyciemnione firany-panele doskonale sprawdzą się w sypialni, a kolorowe elementy z zabawnymi wzorami zadowolą nawet najbardziej wymagającego malucha. Firany-panele mają różne formaty i wykończenia, dlatego nie trudno znaleźć wariant nawet dla okna o nietypowych wymiarach. Firany-panele mogą być ścięte na prosto, w trójkąt, czy zakończone efektowną, koronkową ozdobą. Możemy zakryć nimi całe okno lub urozmaicić dekorację. Prosty przykład? Po zewnętrznych stronach okna wieszamy dwa panele, tak jak zasłony, a środek okna uzupełniamy przejrzystą firanką „makaronem” lub „siatką”. Całość może wyglądać naprawdę interesująco i spójnie, a jeśli dodatkowo przyodziejemy parapet w doniczkową zieleń, efekt będzie doskonały.

śr. ocena 5 / głosów 5