Firany na wymiar – 3 porady, pozwalające na najlepszy wybór

Firany i zasłony to elementy wystroju pełniące funkcję głównie dekoracyjną, jednak mające również zastosowanie praktyczne – na przykład zasłonięcie okna przed zbyt ostrym światłem lub niechcianymi gapiami. Ich wybór zależy od naszych preferencji, poczynając od wyboru materiału, poprzez odpowiedni rodzaj, na dopasowaniu do charakteru pomieszczenia kończąc. Gotowe rozwiązania, oferowane przez sklepy, znajdą zastosowanie w większości […]

Firany i zasłony to elementy wystroju pełniące funkcję głównie dekoracyjną, jednak mające również zastosowanie praktyczne – na przykład zasłonięcie okna przed zbyt ostrym światłem lub niechcianymi gapiami. Ich wybór zależy od naszych preferencji, poczynając od wyboru materiału, poprzez odpowiedni rodzaj, na dopasowaniu do charakteru pomieszczenia kończąc. Gotowe rozwiązania, oferowane przez sklepy, znajdą zastosowanie w większości pokoi, jednak największą satysfakcję sprawią na pewno firanki szyte na wymiar. Jak wybrać te najlepsze?

  1. Firanki i zasłony – jak je dopasować do pomieszczenia?
  2. Kupno firanek bez wyjścia z domu
  3. Jaki kolor wybrać?

Firanki i zasłony – jak je dopasować do pomieszczenia?

Firanki i zasłony to te ozdoby pomieszczeń, które stanowią o ich klimacie. Są swoistym dopełnieniem stylu, w jakim utrzymany jest salon czy kuchnia. W zależności od funkcjonalności powinno dobierać się ich odpowiedni rodzaj. Zasłony na wymiar to głównie zabezpieczenie przed zbyt dużą ilością światła słonecznego, dlatego sprawdzają się dobrze w oknach wychodzących na południe. Zasłony pozwalają również na uniknięcie wścibskich sąsiadów lub przechodniów (jeśli mieszkamy blisko ulicy). Natomiast w pomieszczeniach, w których ze względu na warunki brakuje oświetlenia lub są po prostu niewielkie, doskonale sprawdzają się firanki na wymiar. Dzięki dużej zdolności przepuszczania światła zdecydowanie rozjaśniają pokoje, równocześnie optycznie powiększając ich rozmiar. Kompozycja firan i zasłon pozwala na uatrakcyjnienie wyglądu pomieszczeń, łącząc funkcjonalność z dekoracją.

Kupno firanek bez wyjścia z domu

Dzięki temu, że firany na wymiar można kupić siedząc przed monitorem, bez trudu wyposażymy w nie swój dom zgodnie z upodobaniami. Jest to wbrew pozorom bardzo proste, gdyż można skorzystać z odpowiedniego kalkulatora, zamieszczonego przez sklep na swojej stronie. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju pomieszczenia – inne firany lub zasłony stosujemy w kuchni (praktyczne, krótkie wersje) a inne w salonie czy sypialni. Ważna jest też ich funkcjonalność – czy interesują nas firany na wymiar pełniące funkcję dekoracyjną, czy zasłony zaciemniające, a może panelowe? Istotne jest również, z jakiej tkaniny chcielibyśmy mieć wykonane zasłony lub firanki. Najważniejszą jednak czynnością jest odpowiednie zwymiarowanie przyszłej ozdoby okna. Potrzebne będą: szerokość firany (nie karnisza!) z uwzględnieniem marszczenia tkaniny, jej wysokość (kilka centymetrów więcej niż chcemy, ze względu na konieczność jej zamocowania) oraz rodzaj wykończenia. Wymiarowanie zasłon stanowić może problem, dlatego właśnie przydaje się specjalny kalkulator. W zależności od rodzaju zawieszenia mierzymy odpowiednie wymiary i wprowadzamy dane do okna narzędzia. Dodajemy jeszcze interesujące nas wykończenie, a w przypadku zdecydowania się na taśmę marszczącą również jej rodzaj. Potem pozostaje tylko sprawdzić cenę, wysłać zamówienie i firana na wymiar wkrótce do nas dotrze!

Jaki kolor wybrać?

Najpopularniejszym kolorem, dominującym niemal w każdym pokoju jest biel. Nic dziwnego, gdyż w połączeniu ze światłem słonecznym stanowi barwę rozjaśniającą pomieszczenie. Jednak firmy, które oferują szycie na wymiar mają w swej ofercie między innymi wielobarwne, wzorzyste wstawki, które uatrakcyjnią wygląd firan jednocześnie nie wpływając negatywnie na funkcjonalność. Osoby, lubiące eleganckie, nastrojowe klimaty często decydują się na zasłony w klasycznych, stonowanych barwach. Chętnie wybierają szare, beżowe lub brązowe kolory, ważne jest jednak, by były one kolorystycznie związane z barwą ścian. Wariant, na który się zdecydujemy, decydował będzie o klimacie, w jakim utrzymane będzie pomieszczenie.

Tagi:
śr. ocena 0 / głosów 0