Firany-makarony. Co to takiego?

Firany-makarony to ciekawy, designerski dodatek, urozmaicający wystrój niemal każdego wnętrza. Są to firany wyprodukowane z żakardu, mające postać delikatnych sznurków. Mogą być mocowane na karniszu zarówno w sposób prosty, jak i z delikatnym marszczeniem. Dają ogromne możliwości: można je przycinać, skracać lub formować w dowolny sposób. Przyjrzyjmy się bliżej firanom-makaronom. W jakich wnętrzach się sprawdzą?

Firany-makarony swoją niesłabnącą popularność zawdzięczają wyjątkowym właściwościom. Pozwalają bowiem na bardzo dobrą przepuszczalność światła, a także na niczym nieskrępowany dostęp do okna. Nie trzeba ich prasować i dodatkowo można wykorzystać jako ozdobę drzwi lub podział przestrzeni.

Długość a pomieszczenie

Decydując się na firany-makarony powinniśmy przede wszystkim dostosować ich długość do pomieszczenia, w którym zawisną. I tak firany-makarony do samej podłogi idealnie sprawdzą się przy dużych oknach salonowych, tarasowych lub balkonowych. W sypialni długie firany tego rodzaju dodadzą przytulności i stworzą ciepłą, sprzyjającą wypoczynkowi oraz snu atmosferę.

Krótsze z kolei, sięgające do parapetu, idealnie sprawdzą się w łazienkach i kuchniach, gdzie nie będą zbierać brudów.

Możliwości aranżacyjne

Firany-makarony to firany, stwarzające wiele możliwości aranżacyjnych. Mogą być bowiem malowane, cieniowane lub z motywem ombre. Zawieszając na nich kryształki lub koralki sprawimy, że będą tworzyć jeszcze bardziej dekoracyjny efekt i uatrakcyjnią pomieszczenie.

Omawiany rodzaj firan, oferowanych na przykład przez renomowanego producenta firan Polontex, najlepiej sprawdzi się we wnętrzach klasycznych oraz romantycznych. W wnętrzach w stylu glamour doskonale sprawdzą się jako przesłony między pomieszczeniami. Inne style, do których pasują firany-makarony to boho, retro czy orientalny.

Pranie firan-makaronów

Utrzymanie firan-makaronów w czystości nie jest trudne. Jeśli zechcemy prać je ręcznie, wystarczy przez dłuższy czas moczyć jej w wannie. Jeśli chcemy prać je w pralce, pamiętajmy, aby użyć  w tym celu jak najdelikatniejszego programu, a same firanki spakować w woreczek ochronny. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie zostaną one uszkodzone podczas prania, a sznureczki nie poplączą się.

Warto zatem zdecydować się na tego typu firany. Są bowiem oryginalne, atrakcyjne wizualnie, a co najważniejsze trwałe i solidne, zapewniające odpowiednią ilość światła w każdym pomieszczeniu.

śr. ocena 5 / głosów 4