Filtry na cały dom – czy coś takiego istnieje?

W dobie rosnącej świadomości na temat tego, co spożywamy i jak żyjemy, rośnie również zainteresowanie filtrami wody. Dzisiejszy rynek tych urządzeń jest bardzo rozbudowany, obejmuje produkty o różnych specyfikacjach, technologii działania i funkcjach. W jaki sposób montowane są te urządzenia? Czy jest możliwości, żeby jeden filtr obsługiwał wszystkie obecne w domu ujęcia wody?

Cały dom na jednym filtrze

Odpowiedź na pytanie, czy jedno urządzenie filtracyjne może być wykorzystane do uzdatniania wody trafiającej do wszystkich ujęć jest prosta: tak, pod warunkiem oczywiście, że filtr został specjalnie do tego celu zaprojektowany. Duża część najpowszechniej stosowanych urządzeń filtracyjnych jest przeznaczona właśnie do montażu na głównym ujęciu wodnym, z którego woda trafia do kuchni czy łazienki. Wśród nich wymieniamy między innymi:

  • Zmiękczacze – jak sama nazwa sugeruje służą do zmiękczania wody twardej. Odbywa się to zazwyczaj w procesie wymiany jonowej: jony wapnia i magnezu zostają zastąpione jonami sodu. Miękka woda lepiej zwilża powierzchnie i przez to jest skuteczniejsza w myciu. Ponadto nie zostawia ona śladów pod postacią kamiennego osadu na metalowych częściach urządzeń domowych, np. pralek.
  • Filtry Anti Scale – podobnie jak zmiękczacze, filtry Anti Scale nastawione są na przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi jonów wapnia i magnezu. Nie usuwają one ich jednak, lecz neutralizują. W ten sposób zapobiegają osadzaniu się ich na częściach sprzętów domowych i powstawaniu kamienia kotłowego.
  • Filtry do odżelaziania i odmanganiania wody – żelazo i mangan sprawiają, że woda staje mętna, nabiera metalicznego posmaku, a także nieprzyjemnego zapachu. Jeśli tak zanieczyszczona woda zostanie wykorzystana w praniu, rezultatem będą niemożliwe do usunięcia przebarwienia na tkaninach. Usunięcie tych pierwiastków i ich związków przywraca wodzie klarowność i sprawia, że staje się ona zdatna do spożycia.
  • Filtry UV – to specjalne urządzenia, wyposażone w lampy generujące silne promieniowanie ultrafioletowe, które ma właściwości niszczenia struktury łańcuchów DNA w komórkach. Dzięki temu filtr skutecznie usuwa z wody groźne mikroorganizmy, między innymi bakterie i grzyby. Ta metoda dezynfekcji jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie wymaga stosowania chemicznych środków.

Szeroki wybór tych oraz innych filtrów na cały dom znajdziemy w ofercie firmy Global Water.

Kiedy warto zdecydować się na filtr na cały dom?

Dobór odpowiednich filtrów powinien być uzależniony od jakości wody w naszym ujęciu. Choć obecnie woda z wodociągów jest znacznie lepszej jakości niż jeszcze kilkanaście lat temu, zamontowanie własnych filtrów może się opłacić, chociażby ze względu na niższe koszty eksploatacji urządzeń gospodarstwa domowego. Inwestycja w filtry jest konieczna, jeśli decydujemy się na korzystanie z wód gruntowych, pobieranych z własnej studni. Wody takie charakteryzują się bowiem bardzo wysokim stężeniem żelaza i manganu, a także mogą być skażone mikroorganizmami.

śr. ocena 5 / głosów 5