Jakie elementy powinna zawierać idealna szafa

Szafa na ubrania to ważna część domu. Jako duży mebel decyduje o stylu całego pomieszczenia, a jednocześnie ma zapewniać naszym ulubionym ciuchom bezpieczeństwo przechowywania z dali od wilgoci i zapachów. Czy idealna szafa istnieje? Zapewne dla każdego oznacza to trochę co innego. Warto jednak zastanowić się, co musi być w szafie, aby była godna zainteresowania i naszych pieniędzy.

Szafa na miarę potrzeb

Czy idealna szafa musi być duża? Nie! Idealna szafa ma mieścić to, co chcesz w niej przechowywać. Dążenie do maksymalnej pojemności nie zawsze jest dobre, szczególnie gdy np. żyjesz w pojedynkę lub po prostu nie lubisz mieć dużo ubrań. Duża szafa wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, ale nie zawsze nim jest.

Duża szafa może obciążać przestrzeń – mówi ekspert z Bonus 33 Meble.Przed decyzją o kupnie konkretnego modelu warto poznać swoje potrzeby – w przybliżeniu sprawdzić, jakiej objętości rzeczywiście potrzebujemy. Zdecydowanie lepiej kupić mniejszą, ale lepiej zaplanowaną szafę, niż mebel, który owszem, pomieści wszystko wewnątrz, ale nie pozostawi nam miejsca na zewnątrz…

O tym, ile pomieścimy w szafie, decyduje nie tylko deklarowana przez producenta pojemność, ale też układ elementów we wnętrzu. Zajrzyjmy więc do szafy i przekonajmy się, co musi się w niej znaleźć, aby można było mówić o szafie idealnej.

Elementy, bez których nie ma idealnej szafy

Idealna szafa powinna dawać możliwość przechowywania ubrań zarówno składanych, jak i wieszanych. Stąd nie można się obejść bez drążka oraz półek. To dwa podstawowe elementy, których brak powinien nas skłonić do szukania innego modelu.

Nasza idealna szafa ma już bazę, co dalej? Zdecydowanie przyda się oświetlenie, aby doskonale widzieć nie tylko to, co znajduje się w zasięgu światła padającego z pomieszczenia. Listwy LED pozwolą bez przekopywania ubrań zerknąć, co dzieje się w głębi szafy. Szczególnie docenią to właściciele mebli o dużej głębokości. Nie da się ukryć, że oświetlenie wnętrza jest nie tylko praktyczne, ale też pięknie się prezentuje, dzięki czemu korzystanie z szafy staje się prawdziwą przyjemnością.

Skoro już jesteśmy przy pięknej prezencji – wiele szaf jest wyposażonych w lustro. To rozwiązanie pozwala szybko sprawdzić, jak wyglądamy w konkretnym stroju, i przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy musimy przymierzać wiele ubrać. Unikniemy biegania od szafy do lustra i z powrotem.

Dobra szafa ma solidne drzwi, które zniosą częste otwieranie i zamykanie – skrzydłowe czy przesuwne, powinny pracować płynnie i bezszelestnie! Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość mechanizmów poruszających drzwiami.

Wyżej wymienione zalety nie zamykają katalogu cech szafy idealnej. Warto wspomnieć, że powinna ona pasować do wnętrza i być wykonana z porządnych materiałów, które zapewnią trwałość na długo.