Drzwi we wnętrzach – potrzebne czy nie?

Drzwi we wnętrzach – potrzebne czy nie?

Drzwi wewnętrzne

Zalety rezygnacji z drzwi we wnętrzach

Od wielu lat mieszkania i domy projektuje się w taki sposób, aby niemal każde pomieszczenie było wydzielone i połączone z korytarzem, innym pokojem lub kuchnią przy pomocy otworu drzwiowego. Domyślnym stanem był zatem stan, w którym drzwi znajdowały się wszędzie tam, gdzie można było je zamontować. Czy takie rozwiązanie nadal się sprawdza? 

Wiele zależy od osobistych preferencji mieszkańców, jednak w niektórych sytuacjach drzwi mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać – wyjaśnia pracownik firmy Domega.

Taka sytuacja ma miejsce między innymi w stosunkowo ciasnych mieszkaniach, które powstawały kilkadziesiąt lat temu. Tam przestrzeni użytkowej jest tak mało, że wygospodarowanie jej dodatkowo na poruszające się skrzydło drzwi może oznaczać po prostu stratę miejsca. Dlatego wielu użytkowników takich lokali decyduje się na zdjęcie drzwi wewnętrznych, które i tak rzadko są zamykane.

W nowoczesnych mieszkaniach stawia się raczej na otwarte przestrzenie. Kuchnia bardzo często jest połączona z jadalnią, a hall w naturalny sposób przekształca się w salon. W takich wnętrzach duża liczba drzwi wewnętrznych po prostu traci rację bytu. Wyjątkiem są oczywiście pomieszczenia takie jak łazienka czy WC, które z uwagi na pełnione funkcje muszą stanowić oddzielną przestrzeń.

Czy rezygnacja z drzwi zawsze jest korzystna?

Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji o montażu drzwi lub rezygnacji z tego elementu warto uwzględnić potrzeby mieszkańców – ich tryb życia, a nawet charakter i cechy osobowości. Jeśli domownicy cenią prywatność lub ich tryb pracy wymaga ciszy i skupienia we własnym gabinecie, pozbycie się drzwi wewnętrznych z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Jest to ważne szczególnie w czasach, kiedy wiele osób pracuje w trybie zdalnym i potrzebuje spokojnego miejsca do wykonywania obowiązków zawodowych.

Warto także dobrze przemyśleć decyzję o rezygnacji z drzwi do sypialni. To pomieszczenie służy relaksowi, wyciszeniu, a także zachowaniu prywatności. Odpoczynek bez możliwości odcięcia się od domowych hałasów może być bardzo utrudniony.

Zatem jeśli zastanawiasz się, czy drzwi wewnętrzne są Ci rzeczywiście potrzebne, postaraj się obserwować przez jakiś czas, jak Ty i Twoja rodzina spędzacie czas w domu. To z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję.

śr. ocena 0 / głosów 0