Drzwi jako element wystroju w biurze i w mieszkaniu

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek zamkniętą przestrzeń użytkową – mieszkaniową, biurową czy jakąkolwiek inną – która byłaby pozbawiona drzwi. Kiedy myślimy o drzwiach, zauważamy przede wszystkim ich funkcję użytkową – mają one oddzielać od siebie poszczególne pomieszczenia, zwiększając poziom komfortu i prywatności. Mimo to niezwykle ważna jest również ich estetyka, drzwi od razu rzucają się w oczy i nadają wnętrzom charakter. Obecnie mamy już za sobą epokę, kiedy wszystkie drzwi wewnętrzne wyglądały niemal jednakowo – producenci oferują swoim klientom szeroki wybór modeli, różniących się od siebie materiałem oraz stylistyką.

drzwi wewnetrzne

Z czego produkuje się drzwi wewnętrzne?

Najpopularniejszym obecnie materiałem do wykonywania drzwi wewnętrznych, jest drewno. Jego zalety to przede wszystkim bardzo przyjemna estetyka, dobre parametry izolacyjne (zarówno jeśli chodzi o ciepło, jak i dźwięk) oraz wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Drewno do produkcji drzwi może pochodzić z różnych drzew. Najczęściej spotykanymi gatunkami są jesion, świerk oraz sosna, rzadziej widzi się drzwi z dębu lub mahoniu – drzwi drewniane same w sobie nie należą do najtańszych, zaś te wykonywane z rzadkich, bardziej egzotycznych gatunków są już bardzo dużym wydatkiem. Drugim dość popularnym materiałem są płyty drewnopochodne, które mocuje się na drewnianym szkielecie (np. sosnowym), a następnie pokrywa laminatem. Laminat pełni dwojaką funkcję – zabezpiecza drzwi przed działaniem czynników zewnętrznych, a ponadto poprawia ich estetykę.

Poza drewnem i materiałami drewnopochodnymi do produkcji drzwi – szczególnie tych obecnych w biurach i innych budynkach komercyjnych – używa się również innych materiałów, między innymi szkła i włókna szklanego, aluminium, stali oraz tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu, znany powszechnie jako PCV. Materiały te różnią się między sobą różnymi parametrami fizycznymi (np. masą i wytrzymałością), estetyką, plastycznością oraz oczywiście – ceną. Możliwe jest również łączenie kilku materiałów ze sobą, w celu uzyskania lepszych efektów wizualnych. Drzwi wykonywane przez takie połączenia znajdziemy w ofercie firmy Windoor.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi kojarzą nam się głównie z pojedynczym, prostokątnym skrzydłem, którego jeden z dłuższych boków został przymocowany na zawiasach do wmurowanej w ścianę futryny – takie drzwi spotykamy najczęściej w domach. Poza nimi mamy jednak jeszcze kilka innych rodzajów, w niewielkim stopniu przypominającym drzwi jednoskrzydłowe: drzwi dwu- i wieloskrzydłowe, mocowane na szynach drzwi przesuwne, a także drzwi łamane i harmonijkowe, składające się z dwóch i więcej skrzydeł złączonych ze sobą za pomocą zawiasów. Każde z nich sprawdzi się w innych pomieszczeniach. Dla przykładu drzwi przesuwne lub dwuskrzydłowe będą idealnie pasować do reprezentacyjnych wnętrz, takich jak salony czy biblioteki, z kolei drzwi harmonijkowe w pomieszczeniach o dość ograniczonej przestrzeni, uniemożliwiającej zamontowanie drzwi innego rodzaju.