Drzwi aluminiowe – lepsze od drewnianych?

Stolarka aluminiowa nie jest zbyt popularna w Polsce. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybieramy drzwi z drewna lub wykańczane płytami drewnopodobnymi. Aluminium, podobnie jak PCV, jest raczej stosowane w obiektach użyteczności publicznej czy w zakładach pracy. Jednak w wielu przypadkach sprawdzi się również w domach. Kiedy warto zdecydować się na drzwi aluminiowe?

Drzwi aluminiowe wykonane są z lekkiego i wytrzymałego materiału. Ich rama to kształtownik aluminiowy, który wypełniany jest przekładkami termicznymi dla poprawy termoizolacji. Wypełnienie to blacha aluminiowa o zróżnicowanej grubości wraz z materiałem termoizolacyjnym, na przykład pianką.

Dzięki takiej budowie drzwi aluminiowe są lekkie, wytrzymałe, a przy tym odporne na czynniki zewnętrzne, na przykład na rdzewienie. Są również odporne na wypaczanie się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego mogą służyć na bardzo długi czas. Dodatkowym plusem są ich dobre ogólne parametry wytrzymałościowe, co przekłada się na ich odporność na włamania.

Również drzwi aluminiowe są bardzo ciepłe. Może wydawać się, że zastosowanie metalu będzie oznaczało, że drzwi te będą dość chłodne, ale wykorzystywane do nich materiały cechują się niskimi współczynnikami przenikania ciepła, co powoduje, że skutecznie chronią one przed jego ucieczką. Z tego powodu drzwi aluminiowe są także spotykane w budownictwie pasywnym, gdzie parametry termoizolacyjne są bardzo ważne.

Warto również poświęcić kilka słów estetyce drzwi aluminiowych. Nie muszą mieć one wcale szarego koloru charakterystycznego dla aluminium, ale również mogą być wykończone na wiele innych kolorów i wzorów. Do domów jednorodzinnych chętnie wybierane są drzwi z okleinami drewnopodobnymi, natomiast z nowoczesnym budownictwem świetnie komponują się drzwi o jednolitej kolorystyce, na przykład szare, czerwone czy granatowe.

Podsumowując, drzwi wykonane z aluminium to interesująca alternatywa dla drzwi drewnianych. Są odporne na czynniki atmosferyczne, cieplejsze i estetyczne. Ceny zaczynają się od około 5 tysięcy złotych. Warto zatem zwrócić na nie uwagę przy poszukiwaniu dobrych drzwi zewnętrznych.