Domowa garderoba. Jaka powinna być?

Garderoba to nieocenione miejsce każdym domu i mieszkaniu. Nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować na nią oddzielne pomieszczenie, ale warto urządzić ją w taki sposób, aby spełniała swoje zadania i odpowiadała naszym potrzebom. Bo idealna garderoba spełnia nasze oczekiwania, jest dopasowana do stylu życia i służy przechowywaniu nie tylko ubrań. Jak zaprojektować dobrą garderobę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

domowa garderoba

Garderoba odpowiadająca potrzebom i dopasowana do metrażu

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, zadaniem garderoby jest odpowiadanie na nasze potrzeby. A te każdy z nas ma inne. Poza potrzebami, ogromną rolę w kwestii garderoby odgrywa dostępny metraż. Jednak niezależnie od jego wielkości, na rynku możemy skorzystać z gotowych i wygodnych rozwiązań, jakimi są systemy szaf. Znajdziemy je chociażby u producenta Black Red White, którego meble sprzedawane są w centrum handlowym Goja. Różnorodne systemy szaf: jednodrzwiowe, dwudrzwiowe czy narożne, które można dowolnie zestawiać, umożliwiają idealne dopasowanie do metrażu pomieszczenia i potrzeb. Modułowość to duża zaleta nowoczesnych mebli, dzięki którym możemy uzyskać zarówno modne wnętrze, jak i funkcjonalne przechowywanie ubrań, butów i innych niezbędnych przedmiotów codziennego użytku. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dowolne dobieranie półek, szuflad i wieszaków, ułatwiających segregację rzeczy i utrzymanie garderoby w porządku.

Aranżacja garderoby

Nawet, jeżeli garderoba nie jest oddzielnym pomieszczeniem w mieszkaniu czy domu, można ją doskonale zaaranżować dzięki dużej ilości dostępnych rozwiązań. Aby we właściwy sposób dobrać akcesoria do garderoby, warto wcześniej sporządzić listę rzeczy, które mają się w niej znaleźć. Wiele osób przechowuje w garderobie nie tylko ubrania i buty, ale również torebki, deskę do prasowania czy odkurzacz. Zanim dokonamy zakupu konkretnej garderoby, warto więc przemyśleć ile i jakiego rodzaju miejsca potrzebujemy. Na przykład: w przypadku dużej ilości sukienek czy koszul będziemy potrzebować dużo miejsca na wiszące ubrania. Garderobę warto podzielić więc na strefy, gdzie znajdą się kosze na bieliznę, półki, (statyczne lub wysuwane) wieszaki czy szuflady. Poza standardowym wyposażeniem warto przemyśleć w garderobie dodatki, takie jak ławka, siedzisko czy oświetlenie LED – jeśli możliwości na to pozwalają.

Funkcjonalna garderoba, czyli jaka?

Dobra garderoba jest przede wszystkim funkcjonalna i umożliwia komfortowe korzystanie z niej. Odnajdywanie rzeczy jest łatwe, podobnie jak zachowanie porządku. Istotnymi elementami dobrej garderoby są systemy porządkowania przestrzeni i wyżej wspomniany podział na strefy. Dzięki temu co rano nie będziemy w nerwach i po omacku szukać niezbędnych elementów stroju. Ważnym elementem garderoby, poza kwestią stricte meblową, jest rozkład oświetlenia. Możemy wykorzystać różne rozwiązania: kinkiety, listwy LED czy halogeny. Jeśli dysponujemy duża przestrzenią i garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem, warto zastosować elegancki żyrandol. Z kolei jeśli jesteśmy ograniczeni metrażem, sztuczka z lustrem powinna pomóc nam uzyskać modne i praktyczne rozwiązanie, które powiększy optycznie dostępną przestrzeń.

śr. ocena 0 / głosów 0