Dobry kocyk dziecięcy. Jaki powinien być?

Kocyk to jeden z podstawowych elementów wyprawki dziecka. Stanowi on uniwersalne rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w łóżeczku, ale też np. na spacerze, podczas wspólnej zabawy i tulenia. Ze względu na fakt, że tego typu akcesoria są przeważnie dość intensywnie użytkowane, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też jakość. Jak wybrać idealny kocyk dla maluszka?

dziewczynka pod kocykiem

Przyjrzyj się materiałowi

Najistotniejszą kryterium wyboru kocyka dziecięcego powinna być jego jakość, o której decyduje materiał wykorzystany do jego uszycia. Ze względu na długotrwały kontakt maluszka z tkaniną, powinna być ona w pełni naturalna i oddychająca. Syntetyczne materiały i sztuczne dodatki, np. barwniki mogą bowiem powodować alergie, co ma istotne znaczenie w przypadku maluszków posiadających wrażliwą skórę i cierpiących np. na AZS. Ważna jest również kwestia przewiewności materiału, na co wpływa jego rodzaj i zastosowany splot. Kocyk nie powinien prowadzić do przegrzania i pocenia się dziecka, jednak musi być miły w dotyku i zapewniać przyjemne uczucie ciepła. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na porę roku. Wyższe temperatury panujące latem i wiosną wymagają stosowania cieńszych, lekkich materiałów, takich jak tkanina bambusowa czy muślin, które zapewnią odpowiednią termoregulację. Bambusowe kocyki znajdziemy np. w ofercie sklepu Świat Dziecka w Krakowie. Z kolei w chłodniejsze jesienne i zimowe dni można sięgnąć po nieco grubsze kocyki wykonane z wełny lub polaru. Uniwersalnym rozwiązaniem, które można stosować niezależnie od warunków pogodowych, jest natomiast bawełna. Dużą popularnością cieszy się również połączenie bawełny i tkaniny minky, które znajdziemy np. w ofercie marki La Millou.

Jak dobrać rozmiar kocyka?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego kocyka, jest jego rozmiar. Kocyk nie powinien być zbyt duży, by nie utrudniać otulania dziecka np. w wózku czy w łóżeczku, ale warto wybrać taki model, który starczy na dłużej. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie kocyk o wymiarach 80 na 100 cm, który sprawdzi się zarówno przy opiece nad niemowlakiem, jak i w przypadku roczniaków i starszych dzieci, które przecież również chętnie korzystają z kocyków, np. podczas zabawy czy drzemki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobrej jakości kocyk dla dziecka powinien pozostać miękki, elastyczny i miły w dotyku nawet po wielokrotnym praniu, dlatego nie warto kupować gorszych jakościowo podróbek oryginalnych materiałów. Nie bez znaczenia jest również estetyka kocyka, którego kolorystyka i wzornictwo powinny pasować do aranżacji pokoju maluszka, w szczególności łóżeczka, ale także do wózka czy nosidełka. Dobrą praktyką jest także wybór produktów ekologicznych, do których należą np. kocyki z tkaniny bambusowej.

śr. ocena 0 / głosów 0