Jak dobrać właściwy rozmiar pościeli do łóżka?

Wybór odpowiedniego rozmiaru pościeli może wydawać się banalny, jednak kiedy stajemy w obliczu tego wyzwania, nagle okazuje się ono trudniejsze, niż można by się było spodziewać. Okazuje się bowiem, że mamy do wyboru olbrzymi przekrój rozmiarów. Rozróżnienie na pościel na łóżko pojedyncze lub podwójne okazuje się zdecydowanie niewystarczające.

Rozmiary pościeli podawane są w centymetrach, przy czym pierwsza wartość określa szerokość posłania, a druga jego długość – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Tendina.

Najbardziej standardowy rozmiar to 160×200, jednak coraz większa różnorodność dostępnych na rynku łóżek i tapczanów oraz wykonywanie mebli na zamówienie sprawia, że standardowe rozwiązania nie są uniwersalne. Rozmiar pościeli należy bowiem dobierać do wymiarów materaca.

Standardowa pościel 160×200

Standardowe pościele w rozmiarze 160×200 to typowe „jedynki”. Pod kołdrą o takich wymiarach wygodnie wyśpi się osoba śpiąca w pojedynczym łóżku o wymiarach od 80×200 do 160×200. Jest też najlepszą propozycją do dużych łoży małżeńskich, jeżeli każda z osób śpi pod własną kołdrą, a na zasłanym łóżku kładziemy jeszcze narzutę.

Kupując pościel o standardowych wymiarach nie będziemy mieli kłopotu z odnalezieniem odpowiedniego wzoru i koloru. W tym rozmiarze znajdziemy zarówno pościele bawełniane, jak i satynowe oraz z mikrowłókna.

Większe pościele

Duże łóżka pojedyncze, materace podwójne o wymiarach od 180×200 wzwyż, ale także mniejsze, a wykorzystywane przez dwie osoby, wymagają sięgnięcia po odpowiednio duże prześcieradła, kołdry i narzuty.

Większe pościele na łóżka występują najczęściej w rozmiarach 200×220 lub 220×200. Jak widać, mamy tu do czynienia z pościelami o identycznym rozmiarze, jednak różnica jest znaczna. W pierwszym wypadku szerokość kołdry jest mniejsza niż długość. Druga kołdra natomiast ma większą szerokość niż długość.

Wbrew pozorom różnica jest znaczna, gdyż determinuje sposób ułożenia kołdry na łóżku, przy czym zapięcie zawsze powinno znajdować się w nogach, w innym wypadku będzie przeszkadzać podczas snu. Kołdrę o jednolitym kolorze zawsze można obrócić o 90o, jednak w przypadku pościeli z nadrukiem, położenie jej w poprzek może w dużym stopniu psuć efekt estetyczny sypialni.

Większość pościeli możemy kupić w komplecie dwuosobowym, w którym oprócz poszewki na kołdrę znajdują się zwykle jeszcze dwie poszewki na poduszki. Pamiętaj, by wybierając pościel zwrócić uwagę nie tylko na jej rozmiar i motyw graficzny, ale także  materiał, z którego została wykonana.