Dobra rama łóżka. Jaka powinna być?

Wygodne łóżko to podstawa dobrego snu. Znaczenie ma nie tylko materac, ale również rama – która powinna być solidna, a jednocześnie dopasowana do wystroju wnętrza. Liczba dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przed zakupem warto rozeznać się w możliwościach. Podpowiadamy: jaka powinna być dobra rama łóżka i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

rama łóżka

Stelaż i rama łóżka – maksymalizacja zalet materaca

Nawet najlepszy materac nie spełni swojej roli, jeśli będzie położony na niewłaściwym stelażu. Powierzchnia powinna być maksymalnie płaska, a jednocześnie sprężysta, aby podczas ruchu nie były wyczuwalne twarde elementy łóżka. Dobrze sprawdzają się tutaj stelaże na metalowej ramie z drewnianymi lub wykonywanymi z płyt wiórowych listwami. Są elastyczne, a jednocześnie na tyle wytrzymałe, by nie poddać się naciskowi nawet dwóch dorosłych osób. Materac rozłożony jest równomiernie, a jednocześnie zapewniony jest przepływ powietrza – co znacznie podnosi komfort snu. Należy jednak pamiętać, aby wybierać stelaże, w których listwy ułożone są dość blisko siebie. Im więcej listew, tym lepiej.

Odpowiednia rama łóżka nie tylko maksymalizuje zalety materaca, ale również wydłuża jego żywotność. Materac oddycha oraz się nie odkształca.

Materiały, z których wykonane są dobre ramy łóżka

Wspomnieliśmy już o drewnie. Jest to jeden z lepszych materiałów do produkcji łóżek, w tym ram. Jest w pełni naturalne, bezpieczne dla zdrowia oraz łatwe w pielęgnacji. Do tego niezwykle wytrzymałe – choć należy uważać z wilgocią. Doskonale sprawdza się jako zewnętrzna rama, ze względu na swój wygląd, który pasuje do każdego wystroju wnętrza. W roli listew w stelażu łóżka  pozwala na komfortowe ułożenie, ponieważ ugina się delikatnie pod ciężarem ciała. Jednocześnie nie wydaje skrzypiących dźwięków, jak dzieje się to w przypadku ram ze stelażem metalowym.

Nie znaczy to jednak, że metal nie nadaje się do produkcji ram łóżek – wręcz przeciwnie. Ze względu na większą wytrzymałość na warunki zewnętrzne (niestraszne mu nawet całkowite zmoczenie) doskonale sprawdza się jako rama stelaża lub łóżka. Metal można dowolnie formować, tworząc wyjątkowe projekty. Jest sprężysty, odporny na uszkodzenia mechaniczne i cechuje się wyjątkową trwałością. Dlatego łóżko na stalowej ramie przetrwa bez uszkodzeń przez wiele lat – i to bez konieczności specjalnych zabiegów konserwujących.

Rozmiar ramy łóżka

Oczywiście podczas wyboru idealnej ramy łóżka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość. Łóżka dla jednej osoby zwykle mają szerokość 90 lub 100 cm. Dla dwóch osób polecane są ramy o szerokości 140, 160, 180 lub 200 cm. We wszystkich przypadkach standardowa długość ramy łóżka to 200 cm – choć w sklepie internetowym Alex-Okucia znajdziemy również stelaż podwójny o długości aż 220 cm, idealny dla wyższych osób.

Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy łóżko szersze. Chyba że możliwości metrażowe nam na to nie pozwalają. Warto również wziąć pod uwagę wysuwane szuflady, jeśli na taką ramę się zdecydujemy – potrzebne jest miejsce, aby można było je całkowicie otworzyć.

Wygląd również jest istotny

Oczywiście jakość wykonania oraz rodzaj materiału to podstawa. Jednak liczy się również wygląd – chodzi w końcu o to, aby łóżko pasowało do pomieszczenia i całego mieszkania. Nie musimy decydować się na ramę drewnianą, jeśli zupełnie nie będzie pasowała do wystroju. Każda rama będzie dobra: drewniana, metalowa, tapicerowana, jeśli tylko będzie dobrej jakości.

śr. ocena 0 / głosów 0