Dlaczego warto zrobić porządek z kablami w domu

Każdy kto posiada sprzęty RTV wie jak irytujące bywają wszechobecne, plączące się kable, które potrafią skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszy telewizor lub zestaw kina domowego. Problem nieestetycznych kabli można rozwiązać. Trzeba jednak zabrać się za porządek z kablami.

Kable sieciowe

Ważna jest motywacja

Wiedza dotycząca porządkowania i organizacji przewodów, a także ich układania i przechowywania, bywa bardzo przydatna – nie da się ukryć, że, pomimo ciągłego rozwoju technologii, wciąż toniemy w kablach.

Przewody obecne są wszędzie, bo zasilają większość potrzebnych nam sprzętów. Pełno ich nie tylko w okolicy biurka, ale też w kuchni i łazience. Najbardziej irytujące są te kable, które widać na pierwszy rzut oka, na przykład te od telewizora wiszącego na ścianie. Oczywiście, na każdy problem można znaleźć rozwiązanie, jednak potrzebna jest do tego spora dawka chęci i motywacji – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę WojTAP.

Jak porządkować kable?

Niestety, w kwestii porządkowania kabli nie ma złotego środka, ani jednej metody, która sprawdzi się u każdego. Można próbować samemu znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie lub skorzystać z rad znalezionych w internecie. Innym sposobem na zrobienie porządku w kablach jest zaopatrzenie się w pewne produkty, które pomogą wam utrzymać plączące się przewody w ryzach. Wśród takich produktów wymienić można:

  • oploty – plecionki wykonywane z różnego rodzaju materiałów, w tym stali, politereftalanu, etylenu, nylonu i włókna szklanego, stosowane w celu zapewnienia kablom właściwej ochrony, mogą zastępować rury kablowe; poza funkcją ochronną pełnią też funkcję estetyczną, ponieważ skutecznie chowają kable przed wzrokiem domowników i mogą stanowić element dekoracyjny,
  • opaski rzepowe – służą do wiązania przewodów, pomagają w skutecznej organizacji kabli,
  • najazdy kablowe – umożliwiają stworzenie bardzo wytrzymałej i stabilnej osłony na kable, nawet na długim odcinku,
  • rurki termokurczliwe – chronią kable przed wilgocią oraz pomagają w ich organizacji.

Dlaczego porządkować kable?

Porządkowanie kabli niesie ze sobą ogromne korzyści, szczególnie jeśli organizowana przestrzeń znajduje się w waszym domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim, ma to znaczenie estetyczne. Uporządkowane przewody nie będą smętnie zwisać ze ścian lub plątać się pod nogami, dając wrażenie bałaganu. Schowane przed oczami domowników poprawią nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność pomieszczeń.

Nie można też zapominać, że utrzymywanie porządku w kablach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu, w którym znajdują się sprzęty RTV. Jest to konieczność szczególnie tam, gdzie mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta, dla których kontakt z przewodami może być bardzo niebezpieczny.

śr. ocena 5 / głosów 1