Dlaczego warto kupić żaluzje materiałowe?

Mimo, że światło słoneczne jest nam bardzo potrzebne na co dzień, to czasami jest go po prostu w naszym domu za dużo. Silne promienie Słońca, wpadające do naszego mieszkania oślepiają, przeszkadzają w wykonywaniu pewnych czynności, a także nagrzewają pomieszczenia. Dlatego w większości domów i pomieszczeń użytkowych stosuje się różnego rodzaju rozwiązania osłonowe. Jednym z nich są żaluzje materiałowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

zaluzje-materialowe

Czym są żaluzje materiałowe?

Żaluzje materiałowe, bardziej znane jako żaluzje pionowe lub verticale, to nowoczesne rozwiązanie, bardzo chętnie wykorzystywane w dużych biurach. Od zwykłych żaluzji różnią się w kilku kwestiach. Pierwsza to kształt – jak sama nazwa wskazuje, lamele żaluzji pionowych zorientowane są pionowo, przez co muszą być dużo dłuższe, niż w przypadku zwykłych żaluzji z lamelami zorientowanymi poziomo. Często spotykane są verticale, o długości ponad 2 metrów, sięgające od sufitu do niemal samej podłogi. Taka konstrukcja determinuje mechanizm działania verticali, które bardzo przypominają zasłony – można jest przesuwać wzdłuż okien w celu maksymalnego otwarcia drogi światła oraz obracać lamele wokół ich osi. Druga kwestia to fakt, że lamele wykonywane są ze usztywnionych tkanin, a nie – jak w przypadku zwykłych żaluzji – z drewna, tworzyw sztucznych czy metalu. Materiały do produkcji verticali cechują się zróżnicowaną gramaturą, a przez to w różnym stopniu przepuszczają promieniowanie słoneczne.

Dlaczego warto wybrać verticale?

Żaluzje materiałowe w formie verticali stanowią kompromis między estetyką zasłon a funkcjonalnością zwykłych żaluzji poziomych. Choć zwykle kojarzone są z pomieszczeniami biurowymi, do których pasują głównie za sprawą minimalistycznego wyglądu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je również w mieszkaniach, które w ostatnich latach również coraz chętniej urządzane są w duchu nowoczesnego minimalizmu. Sterowanie nimi jest bardzo proste, może odbywać się ręcznie przy użyciu sznurka lub za pośrednictwem mechanizmu elektronicznego.

Mogą być z powodzeniem stosowane do zasłaniania szerokich przeszkleń – wystarczy chwila i kilka ruchów ręką, by zaciemnić całe pomieszczenia, nie ma potrzeby zasłaniania każdego okna z osoba, jak w przypadku zwykłych żaluzji. Producent żaluzji materiałowych, tacy jak firma Formelana posiadają bardzo szeroki wybór produktów, różniących się kolorystyką lameli oraz wzornictwem. Wszystkie tkaniny używane w produkcji posiadają atesty higieniczne, a część również atesty trudnopalności. Dzięki temu verticale mogą być używane w obiektach użytku publicznego, np. w szkołach i szpitalach.

śr. ocena 5 / głosów 5