Dlaczego parapety to ważne elementy wykończenia wnętrz?

Parapet we wnętrzu stanowi szczegół, na który niektórzy nawet nie zwracają uwagi. Często zostaje on pominięty podczas urządzania mieszkania, nie wiedząc, że może stanowić istotny element wykończenia wnętrza. Parapety mogą być uzupełnieniem każdego wnętrza dzięki różnorodności materiałów. Parapety wewnętrzne mają jednak poza swoją funkcją dekoracyjną, również działanie praktyczne. Dlaczego więc parapety to ważne elementy wykończenia wnętrz?

Parapet wewnętrzny

Rola parapetów

Poza pięknym wyglądem parapety mają też funkcję praktyczną. Chronią one przed dopływem chłodnego powietrza do mieszkania, jeśli są dobrze osadzone. Nie jest to przypadek. Podstawową rolą parapetu (poza dekoracyjną) jest kierowanie ciepła wytworzonego przez kaloryfer do wnętrza pomieszczenia, a nie na okno. Takie działanie jest możliwe wyłącznie, gdy parapet jest dobrze wysunięty. Chroni on także grzejniki przed nadmiernym osadzaniem się kurzu na jego powierzchni.

Niebagatelna rola parapetów w utrzymaniu ciepła i właściwym jego rozprowadzeniu w domu lub mieszkaniu jest przyczyną, dla której warto zwracać uwagę na ich właściwy montaż. W celu zapewnienia tej ochrony zaleca się wysunięcie parapetu co najmniej 5 cm poza lico ściany. Praktyczniejsze oraz wygodniejsze rozwiązanie stanowią jednak szersze parapety, ponieważ wtedy mogą służyć one także np. jako półeczka do eksponowania dekoracyjnych przedmiotów. Podczas montażu, należy jednak zwrócić uwagę, aby wykończyć styki parapetu ze ścianami i ramą okienną w sposób staranny i szczelny. Są to miejsca, w których może gromadzić się woda. 

Ważną rolą parapetu wewnętrznego jest kształtowanie wyglądu całości okna. Materiał, z którego wykonany będzie parapet wewnętrzny, powinien być dopasowany do całości mieszkania. Może to być drewno wykończone woskiem lub lakierem, laminowane płyty, imitujące drewno, kamień lub płytki ceramiczne. Parapety wykonane z płyt granitowych, kamienia, czy też marmuru, zawsze dodają uroku wnętrzom – bez znaczenia na ich styl wykończenia.

Bardzo popularne są obecnie parapety wykonane z konglomeratu, produkowane z kruszywa spojonego żywicą. Uznanie zdobyły dzięki doskonałym właściwościom, jakimi są np. odporność na uderzenia, zarysowania czy też na działanie środków chemicznych.

Dlaczego warto stosować parapety wewnętrzne?

Parapet stanowi element dopełniający i wykończeniowy otworu okiennego. Jego dobór decyduje o postrzeganiu wnętrza i wpływa na jego estetyczny wygląd.

Jak mówi pracownik firmy Nowbud – Klimczyk zajmującej się produkcją parapetów: Remontując wnętrze, warto pomyśleć o wymianie parapetów, które podobnie jak inne elementy wystroju i wyposażenia ulegają zużyciu. Parapet odgrywa dużą rolę we wnętrzu i wpływa w dużym stopniu na estetykę całego pomieszczenia. Warto więc zadbać o wygląd wnętrza i dobrać taki parapet, który będzie tworzył harmonijną całość z resztą mieszkania.

Decydując się na zakup parapetu wewnętrznego, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych firm i producentów. Doświadczenie oraz znajomość standardów sprawiają, że produkty spełniają swoją rolę oraz oczekiwania kupujących.

śr. ocena 0 / głosów 0