Dlaczego moskitiery to dobra ochrona przed owadami?

Owady to potrzebne, jednak niezwykle uciążliwe istoty, których za wszelką cenę nie chce się zapraszać do swojego domu. Szczególnie dokuczliwe stają się w sezonie letnim, gdy wysoka temperatura doprowadza do konieczności wietrzenia pomieszczeń, w których inaczej trudno złapać oddech. Jak skutecznie bronić się przed inwazją owadów i jednocześnie móc cieszyć się napływem świeżego, rześkiego powietrza przez całą dobę?

moskitiery dobra ochrona przed owadami

Dlaczego należy chronić się przed owadami?

Należy pamiętać, że owad to nie tylko irytujący intruz, ale także potencjalny roznosiciel bakterii i wirusów, a nawet pasożytów. Nie tylko ludzie powinni chronić się przed nadmiernym przebywaniem wśród owadów, ale także zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że trzeba zapomnieć o otwieraniu okien w okresie letnim, ponieważ przyczyni się to do powstania innych problemów.

Utrzymanie optymalnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Skuteczne i regularne wietrzenie pomieszczeń jest ważne nie tylko z powodu dobrego samopoczucia mieszkańców, ale również ze względu na utrzymanie mieszkania w zadbanym stanie. Całkowite zrezygnowanie z cyrkulacji powietrza przyczynia się do powstania zbyt wysokiego stężenia wilgoci w powietrzu, a to może skutkować, np. grzybem na ścianach.

Co to są moskitiery?

Moskitiery to specjalne zasłony wykonywane z siatki, najczęściej bawełnianej lub z tworzyw sztucznych. Ich nazwa kryje w sobie odpowiedź na pytanie, w jakim celu się je stosuje. Moskity to jeden z gatunków muchówek, a główną funkcją moskitier jest zabezpieczenie mieszkania przed przedostawaniem się do jego wnętrza owadów. Siatka, z której wykonane są moskitiery, jest wystarczająco gęsta, by drobne insekty nie mogły się przez nią przedostać.

Gdzie stosuje się moskitiery?

Osłony przed owadami najczęściej zakłada się na otwory okienne, a także otwory od drzwi balkonowych oraz drzwi zewnętrznych. Moskitiery mogą również izolować część pomieszczenia od obecności owadów, np. mogą być zawieszane nad łóżkiem niczym baldachim. Istnieją także niewielkiej wielkości moskitiery do osłaniania żywności przed kontaktem z owadami.

Zalety stosowania moskitiery

Nie bez powodu te specjalne osłony są uważane za najskuteczniejsze rozwiązanie przeciw owadom w sezonie letnim. Alternatywy w postaci środków owadobójczych czy lepów na muchy mają swoje wady, których moskitiery zdają się nie posiadać: są bardziej estetycznym i higienicznym rozwiązaniem niż tradycyjne lepy na muchy, a jednocześnie stanowią skuteczną, naturalną i trwałą ochronę przed owadami, w przeciwieństwie do środków owadobójczych, które bazują na substancjach chemicznych. Moskitiery założone na otwory okienne lub drzwiowe sprawiają, że można swobodnie uchylać bądź otwierać okno/drzwi w celu wpuszczenia do mieszkania świeżego powietrza, jednocześnie nie musząc martwić się o uciążliwą obecność komarów, much czy ciem w naszym domu, nie wspominając o osach i pszczołach. Chronią także przed przedostawaniem się do wnętrza mieszkania pająków!

Na jaką moskitierę się zdecydować?

Przed zakupem moskitiery należy przemyśleć takie kwestie, jak sposób montażu, model, kolor, materiał wykonania, a także rozmiar osłony. O poradę dotyczącą doboru moskitier zapytaliśmy pracownika firmy Osłony okienne z Bielska-Białej:

Istnieją różne typy moskitier, które można dobrać do indywidualnych potrzeb. Główny podział uwzględnia osłony zdejmowane i montowane na stałe. Jeśli chce się swobodnie użytkować przestrzeń za oknem, to znaczy zasłaniać i odsłaniać moskitiery w razie zaistnienia takiej potrzeby, oczywiście warto wybrać rozwiązanie zdejmowane. W zależności od potrzeb użytkowników można zdecydować się na przykład na najprostsze rozwiązania: moskitiery na rzepy czy magnesy. Na rynku dostępne są także moskitiery ramkowe – rozwiązanie solidne i estetyczne, nieingerujące w konstrukcję okna – a także moskitiery rolowane działające dokładnie tak samo jak rolety, które można bez przeszkód zwijać i rozwijać.

Ponadto w razie obawy przed zniszczeniem siatki ze względu na obecność zwierząt można zdecydować się na moskitiery wykonane z wysokiej jakości, dodatkowo wzmacnianych materiałów. Na rynku dostępne są nawet moskitiery wykonane z aluminium.

Jeśli wybór moskitier stanowi problem ze względu na mnogość rozwiązań na rynku, można zwrócić się o pomoc do specjalisty w tej dziedzinie, np. pracownika sklepu z roletami lub producenta moskitier na wymiar. Czasem problemem przy doborze osłon stają się niestandardowe wymiary otworów okiennych bądź drzwiowych, które nie są kompatybilne z moskitierami o typowych rozmiarach spotykanych w sklepach. Wówczas warto poszukać firmy zajmującej się wykonawstwem moskitier na specjalne zamówienie.

śr. ocena 7.5 / głosów 2