Dlaczego klimatyzacja w polskich domach staje się coraz popularniejsza?

Zazwyczaj instalacja klimatyzacji ma na celu ochłodzenie pomieszczenia w czasie upałów. Jednak niewiele osób wie, że może pełnić także inne funkcje. Klimatyzator pozwala na regulację temperatury w ogóle, nie zaś tylko na jej obniżenie. Ponadto, wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Z tych powodów coraz więcej Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Jakie korzyści niesie instalacja klimatyzacji i w jaki sposób należy jej używać?

klimatyzacja w domu

Funkcje klimatyzacji

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, głównym i najbardziej popularnym zadaniem klimatyzacji jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie idealne na upalne lato, kiedy otwarcie okien nie wystarczy, aby ochłodzić pokój. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy obniżać temperatury w sposób drastyczny. Zbyt duże wahania temperatury mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, wywoływać katar, kaszel, ból gardła oraz inne infekcje.

Klimatyzator nie jest jedynie urządzeniem chłodzącym, ale chłodząco – grzejącym. Pozwala więc na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Jest to z pewnością duże ułatwienie w okresie zimowym. Włączenie nowoczesnej klimatyzacji zniweluje konieczność ciągłego ogrzewania domu. Z obniżeniem poziomu użytkowania systemu ogrzewania automatycznie wiąże się zmniejszenie kosztów jego utrzymania.

Jaki wpływ na zdrowie ma klimatyzacja?

Wbrew pozorom klimatyzacja nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Musi być jedynie właściwie użytkowana. Przede wszystkim wymaga regularnego czyszczenia oraz okresowej wymiany filtra. Jeżeli klimatyzacja nie będzie czyszczona, istnieje ryzyko, że pojawią się pleśnie i grzyby, a to może już niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak często należy sprawdzać jakość klimatyzatora?

Jak tłumaczy ekspert z firmy DSTechnik: Klimatyzator zazwyczaj wymaga przeglądu tuż przed sezonem letnim oraz po nim, w zakres przeglądu wchodzą: sprawdzenie czystości filtrów w systemie, sprawdzenie ciśnienia w całym układzie, sprawdzenie szczelności i poprawności działania układu, wykonanie pełnej dezynsekcji i odgrzybiania elementów klimatyzatora.

Dodatkowe korzyści klimatyzacji w domu

Na instalację klimatyzatora warto zdecydować się w przypadku problemu z zanieczyszczeniami powietrza. Dlaczego? Nowoczesne klimatyzatory mają wbudowane filtry powietrza, które wykrywają zanieczyszczenia i szkodliwe alergeny. Włączenie klimatyzacji może więc zapobiec wielu infekcjom oraz ułatwić funkcjonowanie alergikom. Oprócz tego, przefiltrowane powietrze jest zdecydowanie lepszej jakości i ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

śr. ocena 0 / głosów 0