Demontaż starej posadzki – o czym trzeba pamiętać?

W życiu każdej podłogi przychodzi taki czas, że trzeba ją wymienić. Nie jest to sprawa prosta, zwłaszcza jeżeli posadzka jest zrobiona z trwałych i twardych materiałów. Niezależnie od tego, czy mamy parkiet, płytki czy posadzkę żywiczną, zawsze jej zrywanie jest trudną operacją, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże powierzchnie. O czym warto pamiętać podczas tego typu prac?

Dobierz sposób do posadzki!

Żeby szybko, sprawnie i skutecznie zdemontować posadzkę, warto wiedzieć, z czego jest wykonana. Obecnie mamy naprawdę duże pole do manewru. Możemy mieć posadzki drewniane (nie tylko parkiety, ale też panele), kamienne, betonowe, z tworzyw sztucznych, żywic… Wybór posadzek jest ogromny. Każda z nich jest układana inaczej, inny jest też jej stopień przylegania do warstw podposadzkowych. Oznacza to, że metody, które sprawdzą się przy zrywaniu parkietu, mogą okazać się nieskuteczne, gdy chcemy zastosować je na podłogach np. betonowych.

To, w jaki sposób będą przeprowadzane prace, zależy nie tylko od wierzchniej warstwy podłoża, ale też od tego, co dzieje się pod nimi – a może dziać się dużo. Często zdarza się, że podłoga pamięta moment budowania domu i stan warstw podposadzkowych może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego zawsze wskazana jest szczególna ostrożność.

O czym warto pamiętać podczas demontażu posadzki?

W zależności od tego, ile warstw podłogi zrywamy, podstępowanie będzie różne. Jeżeli wymieniamy jedynie posadzkę, aby ułożyć nową, musimy zwrócić szczególną uwagę na pozostałości po klejeniu. Klej musi być usunięty w całości! Jeżeli pod posadzką znajduje się warstwa bitumiczna, jej także należy się pozbyć, ponieważ nie może ona stanowić podkładu pod stosowane dzisiaj kleje do parkietu. W takiej sytuacji używa się specjalnie do tego przeznaczonych szlifierek.

Warto mieć na uwadze, że zrywanie podłóg może nam przysporzyć niekoniecznie miłych niespodzianek. Nie wiemy bowiem, co znajduje się pod spodem i w jakim stanie są niższe warstwy. Ponieważ jest to zadanie wymagające wiedzy i uważności, lepiej zlecać je fachowcom od podłóg, takim jak www.robin-posadzki.pl.