Czyszczenie dywanów – praktyczne porady

Dywany i wykładziny są nie tylko piękną ozdobą wnętrz, ale pełnią też funkcje praktyczne. Chronią powierzchnie posadzek i parkietów przed ścieraniem oraz uszkodzeniami pod wpływem uderzeń spadających przedmiotów, a mieszkańców domu przed chłodem od podłogi. Dywany ocieplają pomieszczenia w sensie dosłownym i przenośnym, toteż mimo trudności, jakich niekiedy przysparza utrzymanie ich w czystości, wciąż chętnie z nich korzystamy.

czyszczenie dywanu

Profesjonalne czyszczenie dywanu w domu?

Utrzymanie dywanu w czystości i ładnym stanie wizualnym wymaga ciągłej pielęgnacji, której podstawą jest oczywiście regularne odkurzanie. W domostwach zamieszkiwanych przez dzieci i zwierzęta dywany wymagają zdecydowanie więcej troski – tutaj brudzą się mocniej i szybciej, a niektóre uciążliwe plamy bywają bardzo trudne do usunięcia. Kłopotliwe bywa też utrzymanie dywanów z długim włosiem i w jasnych kolorach, bez względu na to, jak traktujemy je na co dzień. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są nowoczesne środki czystości, które ułatwiają rutynowe sprzątanie i pozwalają skutecznie wyczyścić mocno zabrudzone dywany bez konieczności zawożenia ich do pralni.

Czyszczenie dywanów rzeczywiście może być zadaniem męczącym, jednak obecnie jest znacznie prostsze niż chociażby 25 lat temu. Chyba każdy z nas wie, czym są osiedlowe trzepaki, ale widok osób korzystających z nich zgodnie z oryginalnym przeznaczeniem to rzadkość. Zamiast wynosić dywany z domu, by wytrzepać je na zewnątrz, po prostu je odkurzamy. Również pranie dywanów jest o niebo łatwiejsze, bo nie musi być wykonywane ręcznie. Odkurzacze zwykłe i piorące oraz nowoczesne środki do czyszczenia, prania oraz odplamiania dywanów oszczędzają nam wiele wysiłku, a ich skuteczność jest na tyle duża, że nie musimy inwestować w kosztowne usługi pralni – zauważa nasza rozmówczyni ze sklepu internetowego z chemią niemiecką euro-drogeria.pl.

Środki do czyszczenia dywanów

Jeśli na co dzień po twoim dywanie biegają zwierzęta lub domownikom zdarza się chodzić po mieszkaniu w butach, dobrym pomysłem jest używanie specjalnych środków czyszczących do dywanów podczas regularnego sprzątania. Przykładem może być pianka Vanish Pet Expert, którą aplikuje się na powierzchnię dywanu. Preparat wiąże cząsteczki zabrudzeń, przez co umożliwia ich usunięcie podczas odkurzania. Odkurzanie z Vanish Pet Expert pozwala usunąć plamy z błota i pięć razy więcej brudu niż użycie odkurzacza bez pianki. Co ważne, środek ma bardzo przyjemny zapach i pozostawia dywan wyjątkowo miękki.

Postać pianki mają też niektóre preparaty do odplamiania dywanów, np. XANTO CARPET, który nadaje się do usuwania plam z wina, tłuszczu, atramentu czy kawy z dywanów i tapicerek. Podobny zakres użycia ma  SIL FLECKEN, niemiecki odplamiacz do tkanin dostępny w sprayu i w piance. Odplamiacze do dywanów nakłada się bezpośrednio na plamy, a po upływie czasu określonego na etykiecie, wystarczy przetrzeć te miejsca wilgotną ściereczką lub gąbką i osuszyć. Znakomity preparat do odplamiania dywanów znajdziemy oczywiście również w ofercie marki Vanish. Spray Vanish Gold Carpet Care usuwa najbardziej uporczywe plamy w ekspresowym tempie i jest bezpieczny nawet dla wełnianych dywanów.

Do gruntownego prania dywanu w domu możemy użyć specjalnego szamponu lub proszku. Szampony do dywanów (np. Astonish Vac Maxx, szampon Vanish) przeznaczone są do użycia z odkurzaczami piorącymi. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, wybierz proszek do prania dywanów Vanish Carpet Care z aktywnym tlenem. Wystarczy posypać dywan proszkiem i wetrzeć go w tkaninę miękką szczotką. Po 20 minutach proszek będzie całkiem suchy, a gdy odkurzysz dywan, nie znajdziesz na nim śladu po brudzie.

śr. ocena 0 / głosów 0