Czyszczenie dywanów. Jakich środków używać?

Dywany łatwo zabrudzić, ponieważ są często użytkowanymi elementami wnętrza. Bardzo trudno utrzymać je w czystości – tym bardziej, że ze względu na spore rozmiary nie można ich tak po prostu umieścić w pralce i wyprać. Odkurzacz nie zawsze wystarcza, nawet jeżeli będzie się nim odkurzało dywany każdego dnia. Czasami pojawią się niechciane plamy. Jak wtedy sobie z nimi poradzić? Jakich środków użyć?

czyszczenie dywanu

Jakich środków do czyszczenia dywanów używać?

Długo oraz intensywnie eksploatowane dywany prędzej czy później stracą swój kolor i przestaną wyglądać estetycznie. Proces zabrudzania będzie wyjątkowo szybki, jeżeli po domu biegają dzieci oraz zwierzęta, a dywan znajdzie się blisko wyjścia na ogród. Pierwszym sposobem, jak sobie poradzić z przywróceniem takiego materiału do porządku, jest zastosowanie odpowiednich środków do czyszczenia.

Dywany powinno czyścić się co 12 do 18 miesięcy, chyba że są one bardzo intensywnie użytkowane – wtedy przynajmniej raz w roku. – Czyszczenie może odbywać się na sucho lub na mokro, w tym drugim przypadku trzeba jednak uważać. Taki materiał łatwo może spleśnieć, dlatego dobrze, aby był odpowiednio wywietrzony i wysuszony w ciągu 24 godzin – tłumaczy przedstawiciel firmy FHU Tokarski.

Zamiast standardowych preparatów kupowanych w sklepie można użyć np. octu. W wiaderku należy rozrobić szklankę amoniaku i dolać 2 litry wody. Powierzchnię – odpowiednio wcześniej odkurzoną – zaleca się czyścić gąbką. Ocet świetnie usuwa plamy. Inny domowy sposób na ślady to namoczenie zimną wodą dywanu i zasypanie zabrudzenia solą. Po 10 minutach należy odkurzyć powierzchnię. Na sucho można zastosować sodę oczyszczoną. Do czyszczenia całego dywanu można również używać wody z mydłem, ale na pewno będzie to trudniejszy i bardziej wymagający pomysł. W sklepach można również zakupić specjalne środki przeznaczone do czyszczenia dywanu na mokro, np. proszki, pianki czy szampony. 

Jak jeszcze radzić sobie z brudnym dywanem?

Jeżeli samemu nie ma się czasu na czyszczenie dywanu, prostym sposobem będzie zaniesienie go do pralni dywanówTo właśnie w tym miejscu pracownicy z pomocą skutecznych metod oraz odpowiednich środków chemicznych pozbędą się zanieczyszczeń i sprawią, że będzie wyglądał jak nowy. Wydawałoby się, że wiedza w przypadku czyszczenia takich materiałów nie jest wymagana – to błędne myślenie. Profesjonaliści z pralni dywanów muszą wiedzieć, jak postępować z różnymi rodzajami włókien, a także czego nie robić, żeby dywany nie zostały uszkodzone lub odkształcone.

Istnieje wiele znanych domowych sposobów, jak i sklepowych środków do czyszczenia dywanów, natomiast nie zawsze będą one tak skuteczne jak profesjonalne pralnie dywanów. Dlatego warto pomyśleć nad zleceniem tego zadania specjalistom.

śr. ocena 5 / głosów 1