Czym się kierować przy wyborze lampki biurkowej?

Dobra lampka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia biurka – zarówno w domu, jak i na stanowisku biurowym. Właściwe oświetlenie sprzyja lepszej pracy i nauce – redukuje zmęczenie oczu, znacząco poprawia komfort widzenia, precyzję oraz koncentrację. Jest też zwyczajnie zdrowsze i mniej obciążające dla wzroku osób dorosłych oraz dzieci. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, planując zakup lampki biurkowej?

Kształt lampki biurkowej

Przy wyborze lampki biurkowej warto zwrócić uwagę na jej ukształtowanie. Jeżeli zależy nam, by urządzenie oświetlało jak największą powierzchnię, powinniśmy zainteresować się modelami z szerokim kloszem. W lepszym ustawieniu światła pod różnymi kątami i w dowolnej odległości pomaga lampka z opcją regulacji – ruchomym i giętym ramieniem oraz mobilnym kloszem. Taki produkt jest nad wyraz uniwersalny, jako że dostosowuje się do zindywidualizowanych potrzeb oraz parametrów użytkowania (wzrost, wielkość biurka itp.).

Sposób usytuowania lampki

Odległość światła od punktu oświetlania powinna wynosić maksymalnie 35 centymetrów. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę – lampka usytuowana za nisko może oślepiać. Z tego względu najlepiej zainwestować we wspomniane lampy z regulacją, ewentualnie w modele mocowane na klipsie, przepinane w dowolne miejsce.

Jeżeli jesteśmy praworęczni, lampkę powinniśmy sytuować z lewej strony. W przypadku osób leworęcznych, lampkę mocuje się prawostronnie. Wszystko po to, by ręka nie przysłaniała światła i nie ograniczała jego dostępu do punktu docelowego – dodaje ekspert sklepu internetowego Strefa Światła.

Typ żarówki dla lampki stołowej

Zdecydowanie najlepsze dla wzroku jest światło naturalne. Z tego względu warto zainwestować w żarówkę, która takie światło imituje bądź jest do niego najbardziej zbliżona barwowo. Sporą popularnością cieszą się żarówki halogenowe o chłodnych, białych barwach. Ich pewną wadą jest tendencja do szybkiego nagrzewania. Żarówki tego typu bardzo dobrze działają w zestawieniu z lampką zaopatrzoną w specjalną osłonę na żarówkę. Ciekawą alternatywą jest też zakup sprawdzonych żarówek klasycznych. Wybór jest więc dość spory.

Inne czynniki wpływające na wybór

Wymienione przez nas czynniki oczywiście nie wyczerpują tematu. Przy zakupie można też zwrócić uwagę na szereg innych rzeczy – chociażby walory estetyczne lampki, jej dopasowanie do biurka i całego pomieszczenia. Pod względem praktycznym i bezpieczeństwa, warto sprawdzić czy dany model lampki biurkowej spełnia wymagane normy i posiada atesty. Tylko wtedy będziemy w pełni usatysfakcjonowani z dokonanego zakupu, a codzienna praca przy sztucznym oświetleniu stolika okaże się bardzo przyjemna.