Czym są verticale?

W większości przesłon okiennych ich panele, lamele, czy też pasy tkanin są zawieszone poziomo. Tak skonstruowane są np. plisy, rolety nadstawne, rolety na dzień i noc, rolety rzymskie, a nawet rolety zewnętrzne oraz żaluzje aluminiowe i drewniane. Jak wiadomo, gusta są różne i może przecież być tak, że komuś takie rozwiązanie nie będzie odpowiadało. Szczęśliwie mamy tutaj do wyboru coś zgoła odmiennego, to verticale.

Budowa verticali

W tłumaczeniu na język polski angielskie słowo vertical oznacza pion lub pionowy. Verticale to już powszechnie dzisiaj u nas używane zupełne spolszczenie owego wyrazu oznaczające pewien rodzaj przesłon okiennych. Etymologia owego określenia jest oczywista: po prostu pasy składające się na ową przesłonę zwisają swobodnie w pionie. Jak zbudowane są verticale? Najprościej mówiąc, jest  to kilkanaście, czasem i kilkadziesiąt pasów odpowiednio zaimpregnowanej tkaniny o szerokości kilkunastu centymetrów, zawieszonych u góry w specjalnej prowadnicy i zwisających swobodnie aż do parapetu okna, lub, co spotykamy częściej, niemal do samej podłogi. Mechanizm prowadnicy pozwala ustawiać pasy równolegle lub prostopadle albo pod innym dowolnym kątem w stosunku do płaszczyzny okna. To pierwsze ustawienie maksymalnie zasłania okno, drugie ustawienie maksymalnie doświetla pomieszczenie światłem dziennym. W razie potrzeby wszystkie pasy verticali można zsunąć na jedną stronę poza obrys okna. O zastosowaniu verticali opowiedzieli nam pracownicy salonu rolet Tapperella ze Szczecina.

Gdzie i jak stosujemy verticale?

Verticale to uniwersalne przesłony i to, wbrew temu, co napisaliśmy wcześniej, nie tylko okienne. Rzeczywiście w większości przypadków zawieszamy je na oknach, jednak z powodzeniem mogą one w określonych sytuacjach stanowić także rodzaj oryginalnej kotary, przy pomocy której można doraźnie dzielić większe pomieszczenie na dwie odrębne części. Verticale najczęściej spotykamy w obiektach biurowych; ich zupełnie wyjątkowy wygląd niewątpliwie dodaje każdemu pomieszczeniu biurowemu i każdemu gabinetowi szyku oraz elegancji. Szczególnie spektakularnie wyglądają one w bardzo wysokich i przestronnych pomieszczeniach. Jak powiedzieliśmy wcześniej, są to przesłony uniwersalne, więc z powodzeniem mogą być montowane także w naszych zwykłych mieszkaniach, w salach lekcyjnych i szkolnych pracowniach, także w placówkach medycznych i gabinetach lekarskich; listę zastosowań verticali można ciągnąć jeszcze długo. Żaluzje pionowe typu verticale umożliwiają płynną regulację docierającego do pomieszczeń światła i pozwalają, w razie potrzeby, całkowicie ochronić nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

śr. ocena 5 / głosów 5